Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar, Fakirlik belgesi nedir sorusunu araştıran kişilerin sayısı oldukça fazladır. Fakirlik belgesi ne anlama gelir sorusunun daha iyi anlaşılması adına aşağıdaki maddelere göz atalım.

-Kişi ya da kişilerin maddi anlamda durumlarının iyi olmadığının kanıtıdır.

-Sosyal Vakıflar üzerinden yardım almak için kullanılır.

-Kamu kurumlarında ve kuruluşlarında resmi belge niteliği taşır.

-Eğitim, sağlık, gıda gibi yardımların alınması için bir belge niteliğindedir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik Belgesi Ne Ise Yarar1
Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi almak amacıyla ikamet edilen yerdeki muhtarlığa başvurarak fakirlik belgesi talep etmek mümkündür. Muhtarlıklara gidildiği zaman değişik şekillerde fakirlik belgeleri bulunabilir. Bu durumda muhtara danışmak da yarar vardır. Bununla birlikte kırtasiyelerde hazır şekilde fakirlik belgesi satılır. Dilerseniz kırtasiyelerden alarak da doldurma şansınız bulunmaktadır.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Ne Ise Yarar2
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesinin alınması amacıyla bir takım koşulları karşılamak gerekmektedir. Söz konusu koşullar çoğu kez maddi anlamda olan koşullardır. Fakirlik belgesi almak amacıyla gereken koşullar şu şekildedir:

-18 yaşını doldurmuş olmak

-Fakirlik belgesi ile maaş almak amacıyla aile içinden birine vermek

-Başvurulan muhtarlığın il sınırlarında olmak

-Sosyal güvence olmaması gerekmektedir

-Gelir seviyesinin istenen standartlarda bulunması

Söz konusu koşulları taşıyan kişilerin ikamet ettiği yerdeki muhtarlığa giderek başvurularını iletmesi mümkündür.

Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılır?

Fakirlik Belgesi Ne Ise Yarar3
Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılır?

Fakirlik belgesine başvuru yaptıktan sonra şayet bir yardıma hak kazanıldığı takdirde farklı türlerde ihtiyaçlarda kullanmak mümkündür. Fakirlere yardımda bulunmak isteyen kurum ve kuruluşların maksadına baktığımız zaman ise, yardıma ihtiyacı olan insanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmaktır. Fakirlik belgesinin kullanılmasının mümkün olduğu alanlar ise şu şekildedir:

İstiklal marşının anlamı kısa ve özeti kıta kıta

-Eğitimde,

-Kömür yardımında,

-Gıdada,

-Sağlık sorunlarında,

-Nakit para ihtiyacında,

-Giyim ihtiyacında,

-Çocuk bakımında kullanılabilir.

Bu noktada dikkat etmek gereken nokta ise fakirlik belgesinin yanında bazı kamu kurumların gelir testi belgesi de talep ettiği bilinmektedir. Gelir testi belgesine bakıldığında fakirlik belgesi ile farklı bir belgedir. Gelir Testini E devlet sisteminden temin etmek mümkündür.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply