Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir: Fizik Mühendisliği Bölümü, doğa bilimleri arasında en fazla fizik ve kimya alanından tespit edilen genel bulguların ve araştırma sonuçlarının teknik yeniliklere dönüştürülmesi adına çalışmalar yapan bir bölümdür.

Fizik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Fizik Mühendisliği Bölümü, 4 yıllık bir lisans programı olup, üniversitelerin Mühendislik Fakültesi bünyesinde eğitim vermektedir. Bahsi geçen bölüm sadece sayısal puan türünden öğrenci almaktadır.

Fizik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fizik Mühendisliği Bölümünü tercih ederek söz konusu bölüme yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Mekanik

Sürekli Ortamlar Fiziği

Elektrik ve Manyetizma

Mühendislik Matematiği

Fizikte Sembolik ve Nümerik Teknikler

Fizikte Matematiksel Yöntemler

Fizikte Deneysel Yöntemler

Diferansiyel Denklemler

İstatistiksel Fizik ve Termodinamik

Quantum Mekaniği

Fizik Mühendisliği Tasarımı

Modern Fizik

Fizik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Fizik Mühendisliği Bölümünü başarılı şekilde bitiren kişilere fizik mühendisi unvanı verilmektedir. Fizik mühendisleri de mühendislik alanında yapılan çalışmalarda meydana gelen teknik sorunların giderilmesi amacıyla, fizik bilimini kullanarak muhtemel sorunları yok etmede görev alırlar. Bunun yanı sıra söz konusu çalışmalarda en yüksek verimin alınmasına katkıda bulunurlar.

Fizik Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Mühendisliği Bölümünden aldığı derslerden başarılı şekilde geçen fizik mühendisleri, bilimsel ve teknolojik gelişim zincirinde yer alan bütün tüm aşamalarda görev alırlar. Aldıkları kapsamlı eğitimin ardından araştırma enstitülerinde, şirketlerde faaliyet gösteren gelişim birimlerinde, üretimde, planlamada, satış ve servis faaliyetlerinde kendilerine yer bulabilirler. Diğer taraftan fizik mühendisleri, otomotiv sanayisi ve havacılık, makine ve tesis mühendisliği, yarı iletken sanayisi, iletişim teknolojisi, optik sanayisi ya da lazer teknolojisi ve tıp teknolojisi gibi alanlarda yine görev alabilmektedir. Ayrıca söz konusu bölümü başarılı şekilde tamamlayarak kamu sektöründe görev almak isteyen öğrencilerin ise, Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan alması gerekmektedir.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply