Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, hasta, yaşlı, ağrısı olan, kaza ya da farklı olaylarda yaralanmış insanların fonksiyon bozukluklarının tedavisini yapacak ve iyileştirme de etkin rol alacak öğrencileri, bilimsel metotlar üzerinden eğitip Fizyoterapist mesleğine hazır hale getirmeyi amaçlar. Bunun yanı sıra sağlıklı insanların fiziksel aktivitelerini programla ve fiziksel şekilde daha aktif duruma getirmek yine söz konusu bölümün hedefleri arasında yer almaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitimi Süresi Kaç Yıldır?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünün ikinci ve üçüncü sınıflarında zorunlu yaz stajları bulunmaktadır. Bununla birlikte dördüncü sınıfa gelindiğinde ise, haftalık dört gün boyunca zorunlu staja katılmaları gerekmektedir. Bahsi geçen bölümü tercih etmek isteyenlerin sadece bu bölüme sayısal puan türüyle katılması mümkündür.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin söz konusu bölümde karşılarına çıkacak olan ve hepsini başarılı şekilde vermekle yükümlü oldukları derslerden bazıları şu şekildedir:

Anatomi

Fizyoloji

Beslenme

Elektroterapi

Fizyoterapide Temel Ölçme ve Değerlendirme

Tedavi Hareketleri ve Prensipleri

Pediatrik Rehabilitasyon

İşitme ve Konuşma Tedavisi

Sağlık Departmanlarında Araştırma Yöntemleri

Biyomekanik

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun olan öğrenciler, söz konusu bölümden edindikleri eğitimler sayesinde ihtiyaç sahibi insanlara doğru fizik tedavinin uygulanmasında ve rehabilitasyon süreçlerinde görev alırlar.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünü başarılı şekilde tamamlayan ve söz konusu bölümden mezun olmuş bireyler yaralanmaya maruz kalmış hastaları, doğuştan engelli olanları, kas sisteminde bozukluk bulunanları ve eklem rahatsızlıkları olanları tedavi etmek ve iyileştirmek amacıyla görev alırlar. Bahsi geçen bölüm mezunlarının iş imkanları arasında kamu sektörü, özel hastaneler, huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, Spor kulüpleri, araştırma enstitüleri ve askeriye yer almaktadır. Kamu sektöründe görev almak isteyen bireylerin söz konusu bölümden mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli seviyede puan alması gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply