Geomatik Mühendisliği Bölümü Nedir: Geomatik Mühendisliği Bölümü, birçok konuyu kapsayan ve bu konular arasında fotogrametri, ölçme, uzaktan algılama, mekansal bilgi sistemleri, küresel konumlandırma sistemleri, jeodezi, haritacılık ve veritabanı yönetim sistemleri gibi konular yer alan bir programdır. Geomatik mühendislik Bölümü, hayatımızı devam ettirdiğimiz coğrafyanın daha iyi tanınması, organize edilmesi, planlanması, gelişmelerin takip edilmesi ve yönetilmesi amacıyla modern teknolojinin de sunmuş olduğu imkanlarla beraber, süreçlerin daha kolay hale gelmesine imkan veren tekniklerin geliştirilmesini ve uygulanmasını, bunlara ilave olarak, yapılan çalışmaların sonucunda da ortaya çıkan verilerin incelenmesiyle beraber anlamlı hale gelmesini amaçlar.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Geomatik Mühendisliği Bölümü, 4 yıllık bir lisans bölümüdür ve sadece sayısal puan türünden yeteri kadar puan alanların yerleşebileceği bir programdır.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği Bölümü bazında eğitim tercihini kullanan kişilerin söz konusu bölümde göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Analitik Geometri ve Vektör Hesaplamaları

Temel Ölçme Bilgisi

Kartografya

Jeodezik Referans Sistemleri

Sayısal Görüntüleme ve Yorumlama

Uzaktan Algılama

Deformasyon Ölçmeleri ve Analizi

Jeomorfoloji

Lazer Tarama Temelleri

Uydu Jeodezisi

Geomatik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Geomatik mühendisleri, dünyanın tamamının veya bir kısmının çeşitli tekniklerle (uyduların konumlandırılması, uydu görüntülerinin işlenmesi, vb.) İncelenmesi gibi operasyonlarda görev alırlar.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği Bölümünü aldığı tüm derslerden başarılı olarak geçen bireylerin mezun olmaları halinde görev alabilecekleri kurumlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İller Bankası ve Genel Müdürlüğü, Belediyeler yer almaktadır. Bununla birlikte mezun olan adayların kamu kurum ve kuruluşlarında iş imkanına sahip olması için Kamu Personeli Seçme Sınavından görev almasına yetecek seviyede puan alması gerekmektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply