Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir: Gıda Mühendisliği Bölümü, beslenme düzenini en iyi biçimde yapılmasını sağlamak adına söz konusu sektöre kalifiye personel yetiştirmeyi amaçlar. Gıda Mühendisliği Bölümü, gıda kaynaklarının en verimli şekilde korunmasını ve kullanılmasını sağlayacak, gıda alanında yararı ve katkısı olacak deneyimli personellerin yetiştirilmesini hedefler. Gıda Mühendisliği Bölümünde eğitim görmek için tercihini bu yönde kullanan öğrenciler, disiplinli, sorumluluk sahibi ve hijyen kurallarını önemseyen, dikkatli, gıda sektörüne karşı ilgili olmalıdır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Gıda Mühendisliği Bölümü, sadece sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir ve 4 yıllık bir lisans programıdır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gıda Mühendisliği Bölümünde eğitim almak amacıyla tercihini bu yönde kullanan öğrencilerin söz konusu bölümde göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Kimya

Analitik Kimya

Organik Kimya

Moleküler Biyoloji Genetik

Gıda Katkı Maddeleri

Gıda Biyokimyası

Mühendislik Çalışmalarında İstatistiksel Yöntemler

Gıda Güvenliği

Beslenme İlkeleri

Bitkisel Yağ Teknolojileri

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun olanlar gıda mühendisi unvanına sahip olurlar. Gıda mühendisi ise, üretilmiş ürünleri denetler ve kalite kontrolleri yapar. Bunun yanı sıra ürünün uygun koşullarda korunmasına, hijyen kurallarına uygun olmasına, üretimde meydana gelebilecek sorunların çözülmesine dair katkıda bulunur. Böylece üretimin sürdürebilir hale gelmesini sağlar.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Gıda Mühendisliği Bölümünde gördüğü eğitimin sonrasında gerekli koşulları sağlayan ve mezun olan gıda mühendisleri, kamu ya da özel sektörde görev alabilecek iş imkanlarına sahiplerdir. Gıda mühendislerinin çoğu zaman özel sektörde üretim, AR-GE, satış ve pazarlama, kalite kontrol birimlerinde görev aldıkları görülmektedir. Bununla birlikte gıda mühendisi unvanına sahip olmayı başaran kişilerin kamu kurumlarında göreve başlaması için Kamu Personeli Seçme Sınavından belirlenen düzeyde puan alması gerekmektedir.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply