Gusül Abdesti Nasıl Alınır,

Gusül Abdesti Nasıl Alınır, İslam dininde Gusül abdesti almanın önemi son derece büyüktür. Cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmi kirlilik sebebiyle temizlenmenin yapılmasına tabir edilir. Kur’an-ı Kerim’de de gusül abdesti konusunda açık bir şekilde önemli bilgiler yer almaktadır. Bunun yanı sıra gusül abdestinin öneminin belirtildiği hadis kaynakları da bulunmaktadır. Gusül abdesti alan kişilerin bunu en doğru biçimde alması amacıyla doğru kaynaktan bilgi alması gerekir. Çoğu kişinin aldığı gusül abdestinin doğruluğu konusunda şüphede kaldığı görülmektedir. İnternetten sık sık gusül abdesti nasıl alınır gibi sorunların da sayısı bir hayli fazladır. Diğer taraftan da boy abdesti şeklinde tabir edilen gusül abdesti nasıl alınır sorusunun yanıtına gelin birlikte göz atalım.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Sayfamızda Gusül abdesti nasıl ALINIR kadın, Gusül abdesti nasıl alınır erkek, Gusül abdesti nasıl alınır Diyanet, Kolay gusül abdesti nasıl alınır, Gusül abdesti NEDEN ALINIR, Günümüzde gusül abdesti nasıl alınır gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Gusül abdesti almak isteyenler ilk olarak, banyoya giriş yapmadan “Eûzü- Besmele” çeker ve sol ayağını kullanarak ile banyoya giriş yapar.

-Daha sonra, yine sol ayağını kullanarak gusül alınacak yere girilir.

-Ardından “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” şeklinde niyet edilmelidir.

-Eller bileklere kadar yıkanır ve ardından edep yerleri sol elle temizlenir.

Muzun Yetişme Koşulları

-Bu işlemin bitmesinden sonra sağ avuç ile ağza üç kere su alınır ve her defa ağızdan boğaza dek gargara biçiminde çalkalanır. Oruçlu planların boğazına su kaçmamasına dikkat etmesi gerekir.

-Sağ avuç ile buruna, genze kadar üç kez su çekilir, her defa sol elle burun temizlenir. Daha sonra normal namaz abdesti gibi abdest alınır.

-Abdestin alınmasının ardından ilk olarak başa, daha sonra sağ, ardından da sol omuza üçer kez su dökülür ve vücut yıkanır. Suyun her dökülüşünde ellerle vücut iyi bir şekilde ovuşturulur.

İğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde vücudun her bir bölümü güzel bir biçimde yıkanmalıdır.

Gusül alınırken bıyık, saç ve sakal diplerine suyun ulaşması amacıyla iyi bir şekilde ovuşturulması gerekir.

Göbekteki boşluk, küpe delikleri dikkatli şekilde yıkanması gereken yerlerdir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply