H sınıfı ehliyet, bir takım fiziksel nedenler ve durumlardan dolayı engeli olan kişilerin otomobil veya motosiklet kullanabilmesi amacıyla alması gereken ehliyettir. Ancak 2016’da yapılan değişiklik sonrasında Trafik Yönetmeliğinde H sınıfı ehliyet alınmış olunsa dahi ehliyet üzerinde A sınıfı veya B sınıfı ehliyet olarak yazacaktır. H sınıfı ehliyet alabilirim diye düşünenlere bu yazımızı derledik.

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

H sınıfı ehliyeti nasıl alınır sorusu sık sık merak edilen sorularından biridir. H sınıfı ehliyet almak için ilk olarak sürücü kurslarına yazılmak gerekir. Başvurudan sonra düzenlenecek olan eğitim sürecinin ardından yazılı sınava girilmesi gerekir. Söz konusu sınavı başarılı bir şekilde geçenler direksiyon sınavına tabi tutulur. MEB’in engelli vatandaşlara tahsis ettiği engelli sınıfı bir araçla sınav yapılır. Daha sonra sadece direksiyon sınavına girip başarılı olanlar sürücü belgelerini almaya hak kazanır ve emniyet müdürlüğüne giderek teslim alabilir.

H Sinifi Ehliyet Nedir 1
H Sınıfı Ehliyet Nedir?

Kimler H Sınıfı Ehliyet Alır?

H sınıfı sürücü belgesi alan kişiler engelli vatandaşlar olmaktadır. Engelli sürücülerin araç kullanmak istedikleri zamanlarda bu ehliyet türüne başvurmaları gerekir. Bundan dolayı da değişik türlerde araçları kullanmayı isteyenlerin yapması gereken şey, H sınıfı sürücü belgesi işlemleri ile hak kazanacakları ehliyetle bu araçları kullanması olacaktır.

H Sinifi Ehliyet Nedir1
H Sınıfı Ehliyet Nedir? 4

H Sınıfı Ehliyet Alabilmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli H sınıfı ehliyet almak için gerekli olan bir takım şartlar vardır. H sınıfı sürücü belgesi almak isteyenlerin ilk olarak yönetmelik kapsamında belirlenmiş olan şartları karşılaması gerekir. Örnek olarak, 2016 Trafik Yönetmenliği kapsamında da yapılan değişikliklerin haricindeki eğitim düzeyi bu şartlardan bir tanesidir. Tüm ehliyet türlerinde olduğu gibi engelli sürücü belgesi almak içinde ilk olarak aranan şart en az ilkokul mezunu olmaktır. H sınıfı ehliyet, engelli vatandaşlara verildiğinden dolayı almak isteyenlerin engelinin bulunması gerekmektedir. Engelin belgelenmesi adına herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmek ve engelli raporunu almak gerekmektedir. Alınan raporda sürücü olur ibaresi yer almalıdır. H sınıfı ehliyet almak amacıyla aranan şartlardan biride engel oranının %40 üzeri engel olmamasıdır. Engel oranı %40 oranından fazla olursa üzgün olarak söylemeliyiz ki H sınıfı ehliyet almanız mümkün değildir. Yönetmenlik kapsamında aranan başka şartlar, 18 yaşını doldurmuş olmak, adli sicil kaydının temiz olması, geçmişte ehliyet kısıtlaması yememiş olmak ve sağlık raporu almaktır. Bu koşulları eksiksiz şekilde yerine getirenler sürücü h sınıfı sürücü belgesi almak için sınava girme hakkına sahip olur.

Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Bölümü Nedir?
H Sinifi Ehliyet Nedir2
H Sınıfı Ehliyet Nedir? 5
Engelli Ehliyeti İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Engelli ehliyetini almak için gereken yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte engel oranı en fazla %40 olmalıdır. Engel durumunuz %40 oranını geçerse bu ehliyeti almak mümkün değildir. Ayrıca en az ilkokul mezunu olmak gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply