Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Hamileliğin belirtilerini gösterdiği en yakın zaman, ilişkiden sonraki 14 günlük süredir. Bahsi geçen zaman diliminde kan üzerinden yapılan Beta HCG testi ile bireyin net şekilde hamile olup olmadığını tespit etmek mümkündür. Kadınların yumurtasında yer alan fallop tüplerinin içerisine erkek üreme hücresinin spermle döllenmesi işlemiyle başlama sürecine giren gebelikte, birçok belirtinin kendisini görmesi muhtemel bir durumdur. Fakat söz konusu belirtilerin tüm kadınlarda aynı oranda veya aynı şekilde görülmediği bilinmelidir. Hamile olduğunu düşünen kadınlarda sık sık ortaya çıkan belirtileri sizler için derledik.

Hafif Kanama ve Akıntı

Hafif Kanama ve Akinti
Hafif Kanama ve Akıntı

Hamilelik sürecinin ilk zamanlarında lekelenme biçiminde kanamalar meydana gelebilir. Adet kanamasına benzemeyen bu olay, embriyonun rahme tutunmasının sonucunda kendisini gösterir. Fakat hamileliğin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkan kanamaların ciddi bir sebebi olabilmektedir. Bu sebeple de böyle bir duruma maruz kalan kişilerin kesinlikle uzman bir doktora başvurması gerekir. Hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kanamalar akıntı biçiminde de oluşabilir. Sütün renginde ya da beyaz renkte olan bu kanamalar da implantasyonun bir sonucu olarak görülür.

Kasık Ağrısı

Kasik Agrisi
Kasık Ağrısı

Hamileliğin ilk zamanlarında ortaya çıkan belirtilerden bir tanesi de kasık ağrısıdır. Hamilelikte erken döneme dahil olan 4. ve 5. haftalarda kendisini göstermeye başlayan kasık ağrıları, embriyonun rahime yerleşmesi sebebiyle meydana gelir. Bu durum hamile kişilerin hareketinde herhangi bir kısıtlama oluşturmaz ve şiddet olarak da hafiftir. Ancak bu durum bazı kişilerde farklı olarak görülür ve oldukça şiddetli kasık ağrıları meydana gelir. Hamilelikte ortaya çıkan kasık ağrılarının şiddetli olduğu ve bu ağrılara kanama da eşlik ettiği durumlarda kesinlikle uzman bir doktora muayene olmak tavsiye edilir.

Üşütme Neden Olur?

Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi
Adet Gecikmesi

Hamilelik döneminin başlamasıyla birlikte ilk zamanlarda kendisini gösteren belirtiler arasında adet gecikmesi de görülmektedir. Bu belirti normalde her zaman hamile olunduğu anlamına gelmez. Yaşayış biçiminde yapılan değişiklikler, beslenme şekli, çevresel sebepler, strese maruz kalma ve bazı sağlık sorunlarının adet kanamasında gecikme yaşanmasına neden olduğu bilinmektedir.

Memelerde Hassasiyet

Memelerde Hassasiyet
Memelerde Hassasiyet

Gebeliğin oluşum durumuna bağlı şekilde ortaya çıkan hormonal değişimler, memelerde ağrı ve hassasiyet gibi bazı belirtilerin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Meme uçlarında büyüme ve renginde koyulaşma şeklinde de ortaya çıkabilen bu farklılıklar, hamileliğin başlangıç dönemlerinde görülebileceği gibi daha sonraki zamanlarda da kendisini gösterebilir. Memelere giden kan akışında yükselme ve hormonların çoğalması, memelerde büyüme olmasına sebebiyet verir. Memede ortaya çıkan mavi renkteki damarlar ve memelerin ucunda meydana gelen karıncalanmalar yine kan akışında oluşan yükselme nedeniyle görülür. 

Yorgunluk Hissi

Yorgunluk Hissi
Yorgunluk Hissi

Gebelikte yükselmeye başlayan progesteron hormonu, bireyin kendisini yorgun ve bitkin hissetmesine sebebiyet verebilir. Hamilelikte birinci trimesteri şeklinde tabir edilen ilk 3 aylık süreden sonra, söz konusu belirtilerin ortadan kalktığı görülür.

Mide Bulantısı

Mide Bulantisi
Mide Bulantısı

Hamile kadınların genelinde meydana gelen mide bulantısı, kimi zamanlarda kusmaya yol açabilir. Sabah bulantısı şeklinde de adlandırılan bu bulantılar, Beta HCG ve östrojen hormonlarının salgılanmasındaki artış sebebiyle görülebilir ve hamileliğin başlangıç ve ilk 3 aylık zaman diliminde ortaya çıkabilir.

Mide Ekşimesi

Mide Eksimesi
Mide Ekşimesi

Rahmin büyümesinin bir sunucu olarak hamileliğin daha ileriki zamanlarında iç organların sıkışmaya başladığı bilinir. Bu durumdan dolayı da midenin sıkışma yaşaması sebebiyle mide de ekşime ve reflü gibi sindirim problemlerinin ortaya çıkması mümkün hale gelir.

Trosyd Krem Nedir?

Baş Ağrısı

Bas Agrisi
Baş Ağrısı

Hamilelik döneminin ilk 3 aylık zaman diliminde çoğu kez kendisini gösteren belirtilerden bir tanesi de baş ağrısıdır. Bu belirti en fazla migreni bulunan insanlarda ortaya çıkar. Hormonal farklılaşmanın yaşamasından dolayı meydana gelen baş ağrıları, kimi zamanlarda anne adayının yaşadığı bazı endişeler ve strese maruz kalmasından dolayı da görülebilir.

Baş Dönmesi

Bas Donmesi
Baş Dönmesi

Hormonal salınımın bir sonucu olarak kendisini gösteren metabolik farklılaşma, baş dönmesinin en önemli sebebidir. Gebelik sürecinde kan damarlarında yaşanan genişleme, tansiyonda düşmeye ve bunun sonucunda da baş dönmesine sebebiyet verir.

Koku Almada Hassasiyet

Koku Almada Hassasiyet
Koku Almada Hassasiyet

Gebelik döneminde meydana gelen belirtiler arasında kokuya karşı hassasiyette yer almaktadır. Kimi zamanlarda anne adayı, son derece fazla sevdiği yemeğe veya parfüm kokularına dahi dayanamaz. Hatta bir takım yiyeceklerden tiksinme duygusunu yaşadığı da görülebilir.

Sık Sık İdrara Çıkma

Sik Sik Idrara Cikma
Sık Sık İdrara Çıkma

Döllenmeden sonra izleyen 2. ve 3. haftalarda hamile kişilerin sık sık idrara çıktığı durumlar kendisini gösterebilir. Bu durumun ortaya çıkmasına hormonal değişimler sebep olmaktadır. Hamileliğin devam eden zamanlarında da büyümeye devam eden rahmin mesaneyi sıkıştırmasından dolayı da idrara çıkma süresi kısalabilir. İdrar yapımı esnasında  yanma ve ağrı gibi bazı bulgular da idrar yolu enfeksiyonuna işareti edebilir.

Vücut Sıcaklığında Değişim

Vucut Sicakliginda Degisim
Vücut Sıcaklığında Değişim

Gebelikte hormon salınımı sebebiyle kişilerde vücut sıcaklığının ortalama 1°C kadar yükselmesi mümkün olabilmektedir.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply