Harita Mühendisliği Bölümü Nedir: Harita Mühendisliği Bölümü, yeryüzünü pek çok farklı yöntemler ile ölçmek, analiz etmek ve harita mühendisleri tarafından toplanan bilgileri dijital ortamlarda uygulamak ve planlamak gibi aşamalardan sonra harita haline getirilmesini amaçlar. Harita Mühendisliği Bölümündeki temel amaç, en yeni teknolojileri en verimli şekilde kullanmaya yeteneği olan, söz konusu sektöre ve görev yaptığı iş yerlerine yarar ve katkıda bulunabilecek deneyimli personellerin sektöre kazandırılmasını hedefler.

Harita Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Harita Mühendisliği Bölümünün eğitim süresi 4 yıllıktır. Bu bölümü tercih eden öğrenciler 4 yıllık bir lisans eğitimine tabi olurlar. Bahsi geçen bölüme giriş yapmak isteyen öğrenciler tercihlerini sadece sayısal puan üzerinden yapabilmektedir.

Harita Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Harita Mühendisliği Bölümü, son derece kapsamlı bir bölümdür ve verilen eğitimin detaylı bir şekilde edilmesi oldukça önemlidir. Bu bölümü tercih ederek eğitim görecek olan öğrencilerin alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Harita Mühendisliğine Programlama

Kadastro Bilgisi

Taşınmaz Hukuku

Coğrafi Bilgi Sistemleri

Fotogrametri

Coğrafi Analiz Teknikleri

Mühendislik Ölçmeleri

Ölçme Uygulamaları

Kartografya

Harita Mühendisliğine Olasılık ve İstatistik

Harita Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Harita Mühendisliği Bölümünü bitiren ve diplomasını alan öğrencilere harita mühendisi unvanı verilmektedir. Harita mühendisleri, karar alınan yer yüzeylerini farklı tekniklerle ölçmek ve analiz etmek sonucunda belirlenen bilgileri dijital ortamlara aktardıktan sonra haritanın oluşmasında görev alırlar.

Elektrik mühendisliği Bölümü Nedir?

Harita Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Harita Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra iş hayatına atılan kişilerin kamu ve özel sektörde iş bulma imkanları geniştir. Harita mühendislerinin görev alabilecekleri çalışmalar arasında köprü, karayolu, baraj, binaların yapımı yer almaktadır. Bunun yanı sıra mezun olan kişilerin görev alabileceği diğer bir yer ise bakanlıklar ve devlet kurumlarıdır. Kamu kurumlarında görev almak için Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan almak gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply