Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir : Havacılık Yönetimi Bölümü, havacılık alanında faaliyet gösteren işletmelerin, pazarlama, finans ve muhasebe gibi gereksinim olan tüm çalışmalarına dayalı faaliyetlerin kalitesini, kontrolünü ve güvenliğinin denetlenmesini yapacak deneyimli bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen bir programdır. Havacılık alanında en fazla havalimanlarının özellikle kendi içerisinde yer alan düzeninin korunması son derece büyük önem arz etmektedir. Birimler arasında ve birimlerin kendi arasında var olan ve yapmakla sorumlu olduğu işlemlerin doğru olarak uygulanması amacıyla söz konusu bölümün önemi büyüktür.

Havacılık Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Havacılık Yönetimi Bölümü, İşletme Fakültesi veya Havacılık ve Uzay Fakültesinin bünyesinde yer alan, bunun yanı sıra da sadece eşit ağırlık puan türünden tercih yapan öğrencileri kabul eden bir bölümdür.

Havacılık Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Havacılık Yönetimi Bölümünde eğitim görecek olan öğrencilerin söz konusu bölümde alacakları derslerden bazıları şu şekildedir:

Hukukun Temel Kavramları

İşletme Fonksiyonları

Havacılık

Uçak Bilgisi ve Uçuş İlkeleri

Hava Taşımacılığı

Yer Hizmetleri Yönetimi

Hava Kargo ve Tehlikeli Maddeler

Havaalanı Sistemi

Havacılık Güvenliği

Hava Trafik Kontrol Merkezleri

Havayolu Pazarlaması

Havacılık İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları

Ulaştırma Sistemleri

Havayolu İşletmelerinde Operasyonel Uygulamalar

Havacılık yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Havacılık Yönetimi Bölümünden başarılı olarak ayrılan bireyler, havacılık alanında meydana gelen sorunların tespitini yaparak, söz konusu sorunların giderilmesinin ardından ilave edilecek yeniliklerle gelişimine katkı sağlar.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü Nedir?

Havacılık Yönetimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık Yönetimi Bölümünde aldığı tüm dersleri başarılı bir şekilde geçen mezun kişilerin söz konusu bölümde edinmiş olduğu deneyime göre havacılık sektöründe çalışmalar yapan kamu kurumlarında ve özel havacılık kuruluşlarında iş hayatına devam edebilirler yön verebilirler. Bunun yanı sıra bölümü başarılı şekilde tamamlayan kişilerin görev alabileceği yerler arasında havayolu firmaları, havaalanları, yer hizmeti işletmeleri, hava ulaştırma firmaları, hava lojistik şirketleri ve uçuş pazarlama şirketleri yer almaktadır. Diğer taraftan kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmek adına bahsi geçen bölümden mezun olanların Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan alması gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply