Bay Jones adlı kişi Beylik Çiftliği’nin sahibi olarak hikayede yer almaktadır. Her zaman olduğu gibi oldukça sarhoş olduğu bir gece vaktinde uyumaya gider. Daha sonra Koca Reis diye tabir ettikleri domuz bir rüya gördüğünü ve onu anlatmak istediğini dile getirir. Yaptığı istek sonucunda Jessie, Bluebell, Pincher isimli köpekler, diğer domuzlar, güvercinler, tavuklar, Boxer ve Clover isimli iki araba atı , beyaz keçi Muriel, Benjamin ismindeki eşek ve diğer bütün hayvanlar toplanmıştır. Koca Reis yaptığı konuşmada, devam ettikleri yaşamın fakirlik, açlık, sabahtan akşama dek iş peşinde koşarak sürdüğünü ifade eder. Sefillik ve kölelik şeklinde devam eden yaşamlarına değinir. İngiltere’de var olan hiçbir hayvanın özgürlüğe sahip olmadığını ve insanların ise üretim yapmadan tüketim yapan tek varlık olduğunu söyler. Asıl konuya gelmiştir ve bu köleliğe niçin boyun eğelim sorusunu sorar. Ayrıca var olan tek problemlerinin insan olduğunun açıkça bilinmesi bilincinin oluşmasını sağlar. Tüm hayvanların tek düşmanın olduğunu dile getirir.

Koca Reis konuşmasının son bölümünde görmüş olduğu rüyayı anlatır. İnsanların yok olmasından sonra dünyanın nasıl bir yer olacağını rüyasında görmüştür. Diğer taraftan İngiltere’nin Hayvanları isimli bir şarkının ezgisini dinlemiştir. Söz konusu şarkı hayvanların içerisine mükemmel bir coşku verir ve hep beraber söyledikleri esnada bütün çiftlik inlemektedir. Fakat ortaya çıkan bu mükemmel gürültüye Bay Jones uyanmış ve tüfeğini aldığı gibi karanlık bölüme saçmalar yağdırmıştır. Çok vakit geçmeden bütün çiftlik uyumaya başlamıştır. Aradan birkaç gün geçmiştir. Koca Reis uyurken hayatını kaybeder ve yapmış olduğu konuşması diğer hayvanlar için yeni bir dönem meydana getirmiştir. Hayvanlar arasında en zeki olan domuzlar ve onlar arasında da en yetenekli olanları Snowball ve Napoleon eğitme ve örgütlenme görevini almıştır. Yapılan birçok toplantı sonucunda ayaklanma kararı almışlardır ve bir gün Bay Jones bütün hayvanları aç bırakmış ve birkaç işçinin hayvanlara karşı saldırı yapmasının ardından isyan başlatırlar. Ortaya çıkan ayaklanma başarılı olmuştur, ve Jones çiftlikten kovularak buradan gönderilmiştir. Çiftliğin ismi ise artık Hayvan Çiftliği olarak belirlenmiştir.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

Domuzlar yapmış olduğu üç aylık çalışmanın ardından hayvancılığın genel özellikleri belirlenmiş ve yedi emirin altında birleşmiştir. Bütün hayvanlar yapılan kuralları kabul etmiştir. Bazı zamanlarda oldukça zorlanmaktadırlar. Aletler hayvanlar için uygun olmaz ve bu sebeple de büyük zorluk yaşarlar. Yalnızca zeki domuzlar bütün işleri başarıyla yapmaktadır. Bunun sebebi ise direkt olarak çalışmamalarıdır. Genel olarak işleri öbürlerini yönetmek ve denetlemektir. Ekinlerin biçilerek toplanması noktasında bütün hayvanlar çalışmaktadır. Yalnızca kısrak Mollie sabah erken saatlerde kalkamamaktadır. Yaşlı eşek Benjamin’de uyuşuk ve dik kafalılığını devam ettiriyor ve kedi bir iş çıktığı zaman genel olarak ortadan kaybolmaktaydı. Snowball’un yapmış olduğu resmi bayrakları her Pazar günü göndere çekiliyor. Böylelikle bütün hayvanlar toplantı adı verilen genel kurula katılım sağlıyordu. Gelecek haftaya ait işler konuşulurken kararlar görüşülüyordu. Toplantıda yer alan en ateşli konuşmacılar Snowball ve Napoleon oluyordu. Öteki kişilere gerekli olan açıklamaları yapmak amacıyla Squealer isimli domuz atanmıştı.

Bütün olaylar yazın bitiminde tüm ülke duyuyordu. Farklı komşu çiftliklerde yer alan hayvanlara ulaşılarak ayaklanmaya ait hikaye anlatılıyor ve İngiltere’nin Hayvanları şarkısı onlara da öğretiliyordu. Diğer çiftçiler ise Jones’un uğramış olduğu durumdan nasıl yararlanacakları konusunu görüşüyordu. Komşu çiftlikler arasında bulunan Foxwood’un sahibi olan Bay Pilkington ile Pinchfield Çiftliği’nin sahibi olan Bay Frederick’de birbirleriyle hiç anlaşamazdı. Napoleon aradan geçen zaman diliminde her iki çiftçiden yararlanmayı başarmıştı. Günlerden bir gün Jones, adamları ve bu çiftlik sahipleri Jones’a ait olan çiftliği geri ele geçirmek amacıyla baskın yapar ve içlerinde büyük miktarda kanlı bir savaş çıkar. Çıkan bu savaşı ise hayvanlar kazanır. Zaman geçtikçe Snowball ve Napoleon ikilisinin arasında bir takım sorunlar olsa da yönetim hep zeki olan domuzlar da yer alıyordu. Snowball’in verdiği fikirle yel değirmeni yapılmasına karar verilmişti. Böylelikle işleri daha kolay hale gelecek, yalnızca üç gün boyunca iş yapacaklardı. Napoleon bu duruma karşı tavır almış ve köpeklerini saldırtıp Snowball’un kaçmasını sağlamıştı. Yapmış olduğu bu taktik sonucunda liderliğe yalnızca o geçmiş ve yel değirmeni çalışmasının başlamasına sebep olmuştur.

Reklamcılık Bölümü Nedir?

Kocaman bir sene boyunca köle gibi çalışmışlar fakat her şey onların gelecekte rahat etmeleri adına yapılmıştır. Napoleon zaman geçtikte çiftlik içinde kuralların değişmesi konusunda bir takım çalışmalar yapardı ve her yaptığı konuşma sonucunda çiftlik hayvanlarını ikna ederek kendisine bağlamayı ve hayran bırakmayı başarıyordu. Ancak çiftlikte yer alan domuzlar yavaş bir şekilde Jones’un evine yerleşerek diğer hayvanlara göre daha lüx hayat yaşamaya başlamıştı. Diğer hayvanlar ise kendi aralarında itiraz etse de domuzların kesinlikle bu konu hakkında bir açıklaması var oluyordu. Bir zaman sonra diğer hayvanlar, Napoleon’ un çiftlik evine ait bahçe de pipoyla dolaşmaya, Bay ve Bayan Jones’un kıyafetlerini giyerek hem şaşaalı hem de eğlenceli bir hayat geçirmeye alışmışlardı. Günlerden bir gün akşam vaktinde çiftliğe gelen çiftçiler bütün var olanlara özellikle de yel değirmenine büyük hayranlık duyar. Akşam vaktinde kahkahalar ve şarkılar söylenirken diğer hayvanlar eve ait bahçede gizli bir şekilde bunu izlemeye başlar. İlk defa hayvanlar ve insanlar eşit şartlara gelmiştir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply