Hukuk Bölümü Nedir: Hukuk, en net tabirle kişilerin diğer kişilerle ve bireylerin ve toplumlarla arasındaki mevcut ilişkilerin düzenlenmesini sağlayan ve düzenleyen kuralların toplanmış şeklidir. Hukuk Bölümünün maksadı, anayasada var olan yasaların ve iş etiği çizgisinden çıkmayacak, bireyler ve toplum arasında var olan düzeni koruyacak, hukuk sektörüne katkısı ve fayda olabilecek deneyimli bireyleri bu alanda yetiştirmektir. Hukuk Fakültesinde öğrenim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerde, adalet ve hukuk yetimlerine ilişkin olarak, konuşma yeteneğini iyi yapabilen ve disiplinli olarak hayatını sürdüren tarzda özellikler olmalıdır.

Hukuk Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Hukuk Bölümü, sadece eşit ağırlık puan türünden tercih yapılabilen bir bölümdür. Bunun yanı sıra öğrenciler söz konusu bölümden 4 yıllık eğitim almaktadır ve Hukuk Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır. 4 yıllık eğitimini başarılı şekilde tamamlayan öğrenciler 1 yıllık stajlarını da yapmak zorundadır.

Hukuk Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hukuk Bölümünde 8 dönemlik bir eğitim hayatına tabi tutulacak öğrencilerin söz konusu bölümde alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Anayasa Hukuku

Genel Kamu Hukuku

Medeni Hukuk

Türk Anayasa Hukuku

Uluslararası Hukuk

İdare Hukuku

Ceza Hukuku Genel Hükümler

Anayasa Yargısı Hukuku

Borçlar Hukuku Genel Hükümler

Ticaret Hukuku

Hukuk Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Hukuk Bölümünden başarılı olarak ayrılan mezun öğrencilerin bu aşamadan sonra avukat unvanına sahip oldukları bilinir. Fakat hakim ve savcı gibi unvanlarda görev yapmaları amacıyla belirlenen sınavlara girdikten sonra bu sınavlardan başarılı olmaları gerekmektedir. Ayrıca söz konusu bölümden mezun olan bireylerin kariyerleri süresince adli hakim, savcı, kaymakam, Sayıştay denetçiliği, idari hakim ve daha pek çok görevlerde yer alabilme hakları vardır. Bu noktada net olarak görevlerinin belirgin olması tamamıyla içinde yer alacakları un unvana bağlı olmaktadır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir?

Hukuk Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Hukuk Fakültesinden mezun olmuş öğrencilerin kamu sektöründe yer alan pek çok kurum ve kuruluşta görev alması mümkündür. Bunun yanı sıra söz konusu bölümden mezun olan öğrenciler, kendilerine ait olan avukatlık bürolarını da açarak burada avukatlık ya da danışmanlık hizmeti de sunabilmeleri de mümkündür.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply