İlahiyat Bölümü Nedir: İlahiyat, İslamiyet dinine ait tüm konuların aktarıldığı bir programdır. Bu program kapsamında, dine ait olan psikolojik, sistematik ve felsefi boyutlar ele alınır. İnsanlarda var olan inançlar ve kültürler insanların yaşam biçimine doğrudan etki etmektedir. Dinler, dünyada var olan pek çok farklı dini ve toplumlarda meydana getirdiği etkileri ele almaktadır. İlahiyat Bölümünde eğitim görmek, dinin manasına dair zorlayıcı soruların sorulması anlamına gelir. Bununla birlikte farklı dinlere ait bilgileri de dengeli olarak karşılaştırmak mümkün hale gelir.

İlahiyat Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İlahiyat Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır. Bunun yanı sıra hazırlık sınıfını okumak isteyen öğrenciler için 5 yıl toplamda eğitim alınmış olunur. Bahsi geçen bölüm üniversitelerin İlahiyat Fakültesinde yer almaktadır. Söz konusu bölüme kayıt yaptırmak isteyen ve eğitimlerini bu bölümde almak isteyen öğrencilerin sadece sözel puanları üzerinden tercih yapma imkanları vardır. İlahiyat Bölümü, üniversitelere bağlı olarak, İngilizce İlahiyat, Türkçe İlahiyat ve Arapça İlahiyat gibi farklı türlerde de eğitim vermektedir.

İlahiyat Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlahiyat Bölümünden yana eğitim hakkını kullanan öğrencilerin söz konusu bölümde göreceği bazı dersler şu şekildedir:

Tefsir Tarihi

Hadis Tarihi

Kuran Okuma ve Tecvid

İslam İnanç Esasları

Türk İslam Sanatlar Tarihi

Din Sosyolojisi

Din Psikolojisi

Sistematik Kelam

İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi

İslam Mezheplerinde Zihniyet Tahlilleri

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Nedir?

Çağdaş İslam Hukuku

Karşılaştırmalı İslam ve Batı Düşüncesi

İlahiyat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İlahiyat Bölümünde eğitim gördükten sonra aldığı tüm dersleri başarılı şekilde geçen öğrenciler, İslam’a dair konularda insanları bilgilendirme de görev alır. Bunun yanı sıra dinler arasındaki mevcut bağı ve farklılıkları da araştırır.

İlahiyat Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İlahiyat Bölümü mezunları, gördükleri eğitimin ardından, gelecek nesillere İslam dini hakkındaki tüm bilgileri aktarmak için görev yapabilir. Bazı bireyler mezun olduktan sonra iş hayatlarını akademik olarak sürdürür. Diğer taraftan söz konusu bölümden başarılı şekilde ayrılarak diplomasını alan bireylerin görev alabileceği bazı yerler arasında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, imamlık, vaiz ve müftü yer almaktadır. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak isteyen bireylerin, Kamu Personeli Seçme Sınavından belirlenen düzeyde puan elde etmesi gerekmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply