İmei Nedir ?

İmei, telefon üreten firmaların her cihaza verdikleri eşi ve benzeri olmayan numara türleridir. Bu numaralar cihaza verilen bir diğer deyiş ile kimlik numarasıdır. İmei numarası uluslararası mobil cihaz kimlik numarası anlamına gelir. Aynı anda sadece bir cihaz için kullanılır.

 

İmei Numarasının Önemi

Cihazın kimlik numarası olan imei, kötü niyetli insanların eline geçtiği anda insanlar kendilerini büyük bir sorun ile karşı karşıya bulabilir. Burada en çok yapılan işlem ise kaçak olarak yurda sokulan cihazlara Türkiye’deki orijinal cihazların imei numarasını atayarak sizin cihazınızın bir anda kapanmasına neden olacaktır. En çok imei çalınması işlemi tamire verilen cihazların imei numaralarını kopyalamak ve kaçak cihazlara yüklemek olmaktadır. Bu durumdan dolayı cihazlarınızın arıza vermesi durumunda resmi servislerden yardım alınması önem arz eder. Bunun yanında ikinci el cihaz alımı günümüzün en çok yapılan işlemlerinden biridir. İkinci el cihaz alırken bu duruma dikkat etmek gerekir. Özellikle cihazın çalıntı olup olmadığı konusunda sorgulama yapmak çok önemli bir konudur. Eğer cihaz çalıntı ise cihazın sahibi suç duyurusunda bulunmuştur. Böylece cihazı alan kişi sorgulama yapmadan alır ve cihaz çalıntı çıkarsa başına büyük belaların gelmesi kaçınılmaz olacaktır. İşte tam da bu noktada imei son derece önemli bir numaradır.

 

İkinci El Cihaz Alımında İmei

En çok rastlanan çalıntı olayı ikinci el cihaz alımlarında yaşanmaktadır. Özellikle ikinci el cihaz alımı yapacakların cihazı iyice incelemesi ve imei numarasını sorgulatması gerekir. Cihaza dair arama kaydı var ise cihazdan uzak durmak önemlidir. Bu tarz cihazların alımı yapılırsa cihaz izleme de olduğu için bir süre sonra cihaz sizde çıkacak ve başınıza dert almış olacaksınız. Bu sebeple cihazı iyice incelemek ve imei numarasını sorgulamaya tabii tutmak önemli bir konudur.

Asgari Ücretten Emekli Olan Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

 

İmei Numarası Sorgulama

Cihazlardan imei sorgulaması yapmak kolay bir işlemdir. Cep telefonu üzerimden tuşlama bölümüne girerek *#06# tuşlamasını kullanarak imei numarasına erişim yapılır. Tuşlamadan sonra ekrana gelen imei numarasını e-devlet üzerinden sorgulayıp kayıtlı olup olmadığı kontrol etmek mümkündür.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply