Ayakkabıcılık mesleğini yapan oldukça fakir olan Simon, yeni bir kürk almak amacıyla çıktığı yolculuğun dönüşü sırasında bir türbenin çevresinde bir kişiye denk gelir. Çıplak durumda olan bu kişinin yüzünü görür görmez ona karşı son derece ısınmıştır ve o kişiye yardım etmek için ceketini verir ardından da onu yanına alarak evine giderler.  Simon bu kişiye neden bu halde olduğunu sorması üzerine tanrının kendisini cezalandırdığı cevabını veren kişi, temiz yüze sahip bir genç delikanlıdır. Evine istediği kürk almadan gelen ve yanında da tanımadığı bir insanla dönüş yapan kocasına kozan Simon’un eşi Matriyona evde yemek olmadığı için sürekli şikayet etse de kocası ona Tanrı’dan hiç mi korkun yok sorusunu yöneltmesinin ardından yumuşamaya başlar ve gelen misafire yiyecek getirip ona iyi davranır. Matriyona’nın yemek gence yemek verdiği sırada genç gülümsemiştir.

Gereksiz konuşmayan, eğlence nedir bilmeyen, dışarı dahi çıkmayan bu genç ha Miheal, Simon ayakkabıcılık yapma konusunda eğitim verir. Bu genç işi oldukça çabuk ve mükemmel derecede öğrenmiştir. Miheal, yapmış olduğu çizmelerden dolayı etrafta nam salar. Günlerden bir gün zengin iri yapıya sahip bir kişi Simon’un yanına gelir ve ona getirmiş olduğu deriyi göstererek ayağının ölçüsünü alıp ona güzel bir çizme yapmasını talep eder.  Bu sırada zengin adamın arkasına bakan Miheal gülümsemeye başlar. Bu duruma çevrede bulunan insanlar bir anlam verememiştir. Miheal ona verilen deriyle terlik dikmeye başlar. Bir süre sonra zengin adamın yanında yer alan uşağı dükkana gelir ve zengin adamın vefat ettiğini, bu sebeple de ölen adamın naaşı adına terlik dikilmesini ister. Miheal dikmiş olduğu terliği zengin adamın uşağına uzatır. Birkaç senenin ardından Simon’un yanına iki kız çocuğu olan bir kadın gelmiştir. İçlerinden bir ayağı aksak olan kızları için ayakkabı siparişini iletir. Kadın ve kızlarını gören Miheal yine gülümsemeye başlar. Bu sırada gelen kadın, yanında yer alan kızların kendi kızları olmadığını, babaları ağaç kestiği esnada, anneleri ise onların doğumunun ardından öldüğünü bu sebepten dolayı da onlara kendisinin baktığını dile getirir.

Gerontoloji Bölümü Nedir?

Kadının gittiği esnada Miheal Tanrı’nın merhametine denk geldiğini ifade eder. Bu esnada meydana gelen bütün merak dolu konuları soran Simon, Miheal’dan bazı cevaplar almıştır. Kendinin melek olduğunu ve almış olduğu ceza sebebiyle insana döndüğünü, biraz öncesinde gelen çocukların annesinin canını almak amacıyla görevli olduğunu, fakat kadının kendisine merhamet etmesini istediği için canını almadığını, Tanrı’ya bu olay hakkında bilgi verdiğinde gidip onun canını almasını emrettiğini ve ona insanların iç dünyasında ne var olduğunu, insana verilmiş ve verilmemiş, insan ne ile yaşar sorularına cevap bulmasını buyurduğunu, kadının ruhunu almasının ardından da dünyaya o türbenin yan kısmına düştüğünü ifade eder.

Üç defa gülmesinin nedeni ve almış olduğu üç dersi anlatmaya başlar. Simon’un eşi Tanrınn ismini duyduğu zaman kendisine merhamet ederek ardından da bu sebeple ölüm ondan uzağa gittiğini söyler. İlk gülümse sebebi bundan dolayı olmuştur. Böylelikle insanın iç dünyasında ne olduğu sorusunun cevabı, insanın yüreğinde sevginin baskın olduğunu cevabı verilmiştir. İnsana verilmemiş olan nedir sorusuna cevap olarak, çizme siparişi talep eden zengin adamın olduğu olaydan bahseder. Adamın bir sene sonrasına hazırlandığını, ancak akşam vaktine ulaşmadan öleceğini bilmediğini söyler. İnsana verilmemiş olanın kendi gereksiniminin bilgisi olduğunu söyler. Bu olayda ise gülümseme nedeninin zengin adamın yanında görmüş olduğu Azrail’dir. Üçüncü gülümseme nedeni ise kadınla yanında bulunan çocukların olayını anlatmaya başlar. Çocukların yaşamasını sağlayan ve kendisini öldürmemesini dile getiren bu çocukların anası olmayan ama onları hiç tanımadığı durumda bile onlara merhamet gösteren bir kadının varlığı olmuştur. İnsan ne ile yaşar sorusuna cevap olarak, Can veren Tanrı’nın var olmasıdır. Bu sözleri söylemesinin ardından bazı güzel sözler ifade eden melek üzerindeki elbiseler yok olmuş şekilde gökyüzüne doğru gider.

Ekonometri Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply