İÖ Ne Demek?

İÖ Ne Demek, En fazla tercih dönemlerinde adını sıklıkla duyduğumuz İÖ kısaltmasının kelime anlamı ikinci öğretim olarak bilinmemektedir. Söz konusu kelimenin anlamı, gündüz verilen eğitimin haricinde akşam saatlerinde eğitimin belirtilmesidir. Sık sık durduğumuz İÖ ne demek, İÖ ne anlama gelir gibi sorularının cevapları büyük bir merakla araştırılıyor. Daha önceden bahsettiğimiz üzere üniversitelerde yer alan eğitimler sabah saatlerinde başlar ve çoğu kez akşam 5 olduğu zaman sona erer. Ancak kimi üniversitelerde bu saatler haricinde de eğitim verildiği bilinmektedir. Akşam saatlerinde verilen söz konusu eğitim içinde İÖ kelimesi yani ikinci öğretim terimi kullanılır. Puan anlamında gündüz eğitimine oranla daha düşük oluşu ve bir işte çalışmak isteyen öğrencilerin açısından uygun olması sebebiyle ikinci öğretim için talep oldukça fazladır. Yazımızın devamında İÖ yani ikinci öğretime ait tüm detayları bulmanız mümkündür.

İkinci Öğretim (İÖ) Avantajları Nelerdir ? 

Ikinci Ogretim IO Avantajlari Nelerdir
İkinci Öğretim (İÖ) Avantajları Nelerdir ? 

Bu noktada en büyük avantaj akşam saatlerinde okula gitmektir. Söz konusu eğitim saatlerinin başlangıcı ise genellikle saat 17.00 olmaktadır. Çalışmayı düşünen öğrenciler, gündüz saatlerinde boş olacakları için çok daha rahat şekilde iş bulma imkanına sahip olacaktır. Bunun yanı sıra birinci öğretim ile ikinci öğretim mezun olması halinde yine aynı diplomayı alacaktır.

İkinci Öğretim (İÖ) Dezavantajları Nelerdir?

Ikinci Ogretim IO Dezavantajlari Nelerdir
İkinci Öğretim (İÖ) Dezavantajları Nelerdir?

İkinci öğretimin en büyük dezavantajı harç ücreti ödemektir. İkinci öğretim okuyan öğrencilerin her dönem için bir kez harç parası ödeme zorunluluğu vardır. Derslerin akşam olması sebebiyle bazı üniversitelere gitmek için ulaşımda sorunlara maruz kalınabilir. Okulda yapılacak olan etkinlikler gündüz yapılacağından dolayı genellikle ekstra etkinliğe katılmak amacıyla okula gitmek durumunda kalınır.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir?

İkinci Öğretim İle Birinci Öğretimin Ortak Noktaları Nelerdir?

Ikinci Ogretim Ile Birinci Ogretimin Ortak Noktalari Nelerdir
İkinci Öğretim İle Birinci Öğretimin Ortak Noktaları Nelerdir?

Dersleri veren hocalar aynı hocalar olmaktadır. Mezun olunduğu zamanlarda iki öğretimde aynı diplomayı alacaktır. Alınacak olan derslerin sayısı da aynıdır. Verilen eğitim yine aynı hocalar tarafından verildiğinden arada herhangi bir fark bulunmaz.

İkinci Öğretim İle Birinci Öğretim Arasında ki Farklar Nelerdir?

Ikinci Ogretim Ile Birinci Ogretim Arasinda ki Farklar Nelerdir
İkinci Öğretim İle Birinci Öğretim Arasında ki Farklar Nelerdir?

Birinci öğretimde okuyan öğrenciler sabah saatlerinde okula giderler. Ancak ikinci öğretim okuyan öğrencilerde bu durum tam tersidir ve akşam saatlerinde eğitim alırlar. Birinci öğretim okuyan öğrenciler harç parası ödemezken, ikinci öğretim okuyan öğrenciler her dönem için bir harç parası öderler. Bu ücret her bölüm ayrı ayrı göz önüne alınarak farklılık gösterebilir. İkinci öğretimin puanları, birinci öğretime oranla biraz daha azdır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply