İslami İlimler Bölümü Nedir: İslami İlimler Bölümü, Türkiye’de en fazla bilinen bölümlerden bir tanesidir. İslami İlimler Bölümü, bu bölümde eğitim görecek olan öğrencilere inanç, ibadet ve ahlak gibi İslami konularda ayrıntılı bilgilere vermek, bunun sonucunda da aldıkları eğitim neticesinde gelecek kuşaklara bu bilgileri aktaracak bireylerin yetiştirilmesini amaçlar. İslami İlimler bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, İslam İlimi Bölümünde eğitim görecek öğrencilerin sahip olması gereken özellikler arasında meraklı, ilgili, sorumluluk sahibi ve iletişim yeteneğinin güçlü olması yer almaktadır.

İslami İlimler Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İslami İlimler Bölümü, sadece sözel puanı yeteri kadar olan öğrencileri kabul eden bir programdır ve 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

İslami İlimler Bölümü Dersleri Nelerdir?

İslami İlimler Bölümünde eğitim alacak öğrencilerin ayrıntılı şekilde bilgi sahibi olmasını sağlayacak bazı dersler şu şekildedir:

Kur’an Okuma ve Tecvid

Siyer

Kur’an Kıraatine Giriş

Hadis İlimleri ve Usulü

İslam İnançları Esasları

Arapça

Kur’an İlimleri ve Tefsir Usulü

İslami Türk Edebiyatı

Tefsir

Hadiste Rical ve Metin Tenkidi

İslam Tarihi

Hadis

Din Sosyolojisi

İslami İlimler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İslami İlimler Bölümünde eğitim alanların edindikleri ayrıntılı bilgiler sayesinde mezun olmaları halinde, eğitmen, diyanette memur, Kur’an öğreticisi, imam, vaiz ve daha pek çok alanda görev alma imkanları bulunur.

İslami İlimler Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İslami İlimler Bölümü mezunlarının görev alabilecekleri yerler arasında eğitim kurumları, Kur’an kursları, Diyanet ve Camiler yer alır. Kamu sektöründe görev almak isteyen bireylerin Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra özel sektörde özel eğitim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak dersi eğitmeni olarak da yine görev alma imkanları vardır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply