Ömer adlı çocuk ailesiyle beraber büyükçe bir çiftlikte hayatını sürdürür. Ömer çiftlikte her alan hayvanlar arasında en fazla atları sevmektedir. Ayrıca  atları kaşağılamayı oldukça sever. Atlarla ilgili sorumlu olan hizmetçileri Dadaruh, Ömer’e izin vermemektedir. Bu durumun sebebi de Ömer’in boyunun atların karnına dahi zor yetişmesidir. Günlerden bir gün ev halkı ortada yokken Ömer, annesinin İstanbul’dan almış ve ona yollamış olduğu oldukça değerli bir kaşağı alarak atların yanına gitmiştir. Kaşağı kullanmayı bilmez daha önce hiç hiç yapmamıştır. Bundan dolayı da Ömer atlara dokunduğu esnada atlar huysuzlanmıştır. Ömer kaşağın dişlerini duvara sürter ve dişlerini köreltmek ister. Atların doğru gider ancak kaşağın dişleri bozulduğu için daha kötü duruma gelmiştir. Ömer bu duruma sinirlenerek çok değerli olan kaşığını alarak büyük bir taşla kaşağını ezmeye başlar ve çeşmenin olduğu bölgeye fırlatır.

Akşam olunca babası çeşmenin etrafından geçtiği esnada kaşağını görmüştür ve evde bulunan herkesi bir araya toplayarak kimin yaptığını herkese sorar. Kimse yapılan bu olayı kabul etmez. Daha sonra sıra Ömer’e geldiğinde o da kardeşi Hasan’a bu suçu atmıştır. Hasan her ne kadar kendisinin bu olayı yapmadığını dile getirse de babası onun yalan söylediğini düşünmüştür ve Hasan’a babası, hem yalan söylemesinden dolayı hem de kaşağı yüzünden bir tokat atmıştır. Hasan aynı zamanda ceza da almıştır ve babası onu bir odaya kapatmıştır. Babası ona izin verene kadar odadan çıkmaması gerekir. Suçsuz olan ve zor durumda kalan Hasan bulunduğu cezalı odada üzülmekten dolayı kuşpalazı hastalığına yakalanmıştır. Ömer bu durumda kardeşinin gün geçtikte onu o halde gördüğü her anda vicdan azabı çekerek kardeşinden helallik almaya çalışır. Pervin bu durumda bugün yarın der ve sürekli olarak bu durumu erteler. Bir sabah uyandıkları zaman Hasan çoktan hayata veda etmiştir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply