Sağlıklı bir kişinin, günlük olarak yaklaşık 20 ile 30 defa kaşındığı bilinmektedir. Doğal bir hareket olmasıyla bilinen kaşıntı, çoğu kez insana teması olan böceklerin ve bitkilerin uzaklaşması amacıyla, toksin maddelerin püskürtülmesi, bağışıklık sisteminin histamin salgılaması yapmasını tetiklemek maksadıyla meydana gelir. Esnemeye benzetilen ve onun gibi bulaşıcı olduğu tahmin edilen kaşıntı, bazen kişinin oldukça rahatsız olmasına sebep olan sağlık problemine dönebilir. Tıpta pruritus şeklinde tabir edilen kaşıntı, vücutta bazı yerlerde ortaya çıkabileceği gibi, bütün vücutta da kendisini gösterebilir. Cildin nem dengesinin korunması adına, uygunsuz kozmetik ürünleri kullanmamak ve doğal kumaşlar kullanılarak elde edilmiş kıyafetleri giymek, vücudun kaşıntıya olan hassasiyetinin azalmasında etki edecektir. Uykusuzluk ve huzursuzluk gibi sorunlara sebep olabilen kaşıntı, deri hastalıkları, alerji ve hormonal farklılaşma ile beraber immün sistem, böbrek, karaciğer ve tiroit bezi hastalıkları gibi çok ciddi sağlık sorunları nedeniyle de görülebilir. Vücut üzerinde kaşıntı, kabarma tarzında durumların şiddeti ve oluştuğu yer, kaşıntının ortaya çıkma sebebinin tespiti konusunda kısmi olarak bilgi verebilmektedir. Fakat uzman bir doktora başvurmak ve gerektiği zaman ek tetkikleri yaptırmak, kaşıntının hangi sebeple ortaya çıktığının tespit edilmesi ve tedavisi adına büyük önem arz etmektedir. Vücutta kaşıntı neden olur sorusu hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında görebilirsiniz.

Vücutta Kaşıntı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Kaşıntı, bütün vücutta meydana gelebileceği gibi sadece bazı kısımlarda da oluşabilir. Bu konu psikolojik bir sebebe dayanabileceği gibi bir takım rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Kaşıntının artması veya azalmasındaki değişim, bir takım rahatsızlıkların bulgusu şeklinde yorumlansa da bu bilgi, yalnız başına yeterli olmaz. Kaşıntının sebebinin net şekilde tespit edilmesi adına uzman bir doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz ilk olarak kişinin öyküsünü dinleyecek ve daha sonra da fizik muayenesini yapacaktır. Gerekli görürse de bir takım laboratuvar tahlilleri isteyerek, varsa kaşıntının hangi hastalığın habercisi olduğunu netleştirecektir. Ön tanının tespit edilmesine katkısı olabilecek vücut kaşıntılarının bir kısmı şöyledir:

Melisa Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Gece artan kaşıntı

Gece veya uyku esnasında artan kaşıntı, çoğu kez deri ve parazit enfeksiyonlarına işarettir. Bununla birlikte de yatak, yastık ve yorgan gibi tekstil ürünlerinin haddinden çok deterjan ile yıkanması veya iyi durulanmamış olması alerjik bir durum ortaya çıkarabilir. Bazı kumaş çeşitleri de cildin tahriş olmasına ve kaşıntının artış göstermesine sebebiyet verebilir.

Kaşıntı ve artan su tüketimi

Kaşıntı ile beraber görülen haddinden çok su tüketmek ve normalden daha fazla idrara çıkılması gibi belirtiler, diyabet rahatsızlığının habercisi olabilir.

Kaşıntı ve kilo kaybı

Belli bir kilo kaybı meydana geldiyse, derinin renginde değişimlerin görüldüğü ve kaşıntının arttığı zamanlarda kanser şüphesi de dikkate alınmalıdır. Fakat net teşhisin konulması amacıyla sağlık taramaları yapılmalıdır.

Kaşıntı ve çarpıntı

Kişi de normal zamandan fazla kaşınma ile birlikte görülen çarpıntı veya saç dökülmesi görülüyorsa hipotiroidi rahatsızlığı olabilir. Kaşıntıya sebep olan şey, tiroit bezinin fazla çalışmasının sonucunda kan seviyesinde TSH hormonunun çok fazla oluşması olabilir.

Kaşıntı ve cilt renginde değişim

Deride ve gözlerde sararma, idrar renginin koyulaşması, şişkinlik, karında ağrı ve kaşıntı, karaciğer rahatsızlıklarının semptomu olabilmektedir.

Kaşıntı ve hâlsizlik

Yorgun ve hâlsiz olma gibi bulguların var olması durumunda hipotiroididen rahatsızlığından şüphe edilir.

Kaşıntı ve kırmızı lekeler

Ciltte kabarıklık biçiminde ortaya çıkan kızarıklıklar ve kaşıntı, halk dilinde kurdeşen şeklinde tabir edilen ürtiker hastalığının habercisi olabilir.

Kaşıntının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Exoderıl Krem Nedir?

Bazen kaşıntıya sebep olan etkeni tespit etmek zaman alabilmektedir. Doktorunuz kaşıntının sebebini tespit etmek amacıyla fiziki muayene ve tıbbi geçmişten hariç, gerekli görürse aşağı bölümde sıralanan testleri de talep eder.

Kan testi

Tam kan sayımı, demir eksikliği gibi kaşıntıya sebep olabilen rahatsızlıkların tespit etmede yardımcı olur.

Göğüs röntgeni

Göğüs röntgeni, kaşıntı yaşanan ciltte ilerlemesi mümkün olan ve genişlemiş lenf düğümlerinin mevcut oluğu olmadığının tespitinde kullanılır .

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Soğuk Su

Soğuk su kaşıntının giderilmesinde en etkili doğal yöntemlerden biridir. İsterseniz doğrudan soğuk su veya buz kürü ile beraber kaşıntı oluşan yere uygulayabilirsiniz. Kaşıntı, soğuk su uygulaması sonucunda kısa zamanda yok olacaktır.

Soda

Kaşıntının giderilmesinde diğer yöntemlerden biri de sodadır. Soda, bütün kaşıntı durumlarının yok olmasını sağlayacaktır. İçerdiği mineral ve asidik özelliğiyle beraber soda, kaşıntının ortadan kalmasına büyük oranda yarar sağlayan doğal yöntemlerdendir. Kaşıntının görüldüğü yere uygulamak amacıyla ilk olarak bir yemek kaşığı üzerine soda ve bir miktar su ilave ediniz. Daha sonra ise kaşıntının görüldüğü yere söz konusu karışımı uygulayabilirsiniz.

Limon

Limonda kaşıntı üzerinde etkili olan doğal yöntemler arasında yer alır. Kaşıntı görülen yerlere limon kürü sürebilirsiniz. Limonu çekirdekleri ile beraber kaşıntı oluşan bölgelere 15 ile 20 dakika süresince uygulayın. Daha sonra 15 dakika kadar bekleyin ve kaşıntı ortaya çıkan yeri soğuk su ile beraber yıkayın. Bununla beraber de kaşıntı sorunu kısa zamanda ortadan geçecektir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yulaf

Kaşıntıyı kısa zamanda ortadan kaldırmak amacıyla yulafı da tercih edebilirsiniz. Antioksidan özelliği olmasıyla oluşan bütün kaşıntılara karşı yulaf kullanabilirsiniz. Yulafı su ile karıştırın. Kaşıntı görülen yere kürü uygulayın. Yulaf ile su cilt sağlığının da korunmasını sağlar.

Karanfil Yağı

Karanfil, insan sağlığı üzerinde önemli bir doğal üründür. Kaşıntı sorununuzu gideren doğal yöntemlerden biri de karanfil yağıdır. Karanfil yağı, içerdiği faydalı maddeler sebebiyle kaşıntıyı ortadan kaldırabilir. Şayet devamlı olarak kaşıntı sorununuz varsa karanfil yağını 25 ile 30 dakika kadar uygulayın. Böylece kısa zamanda kaşıntı sorununuz geçecektir.

Aloe Vera

Bakteri düşmanı olarak bilinen Aloe vera, kaşıntı tedavisinde de oldukça etkilidir. Aloe sıvısını vera bitkisinden elde edilen yağ, vitamin ve minarel bakımından oldukça zengindir. Aloe vera yağı sıvısını kaşıntının ortaya çıktığı yere günlük ile 4 arasında sürebilirsiniz. Etkisini kısa zamanda gösterecektir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply