Kayseri Türkiye’nin Sucuğu ve Pastırması ile meşhur olan bir ilidir. Araç plaka numarası 38 olan ve Niğde – Nevşehir – Kırşehir – Malatya – Sivas sınırlarına yakın olması sebebi ile havayolu bulunan bir ilimizdir. Özellikle yaz aylarında Kayseri havalimanı araç kiralama firmaları oldukça yoğun şekilde iş yapmaktadır.

 

Öncelikle Kayseri oto kiralama firmaları arasında bizlerde sizlere bu konuda yakın bir zamanda Nevşehir bölgesine şube açan hedef oto kiralama firmasının çok yakında Kayseri’de şube açacağı haberini vermek istedik Merkezi adana’da olan adana hedef oto kiralama firması yaz dönemlerinde Kayseri’de gerek gurbetçilerin gerekse günübirlik iş seyahati sebebi ile gelen vatandaşlarımızın araç ihtiyacını karşılamak üzere havalimanı yakınlarında açacağı  şube hakkında ilerleyen günlerde daha ayrıntılı bilgi vereceğiz şimdilik yazımıza burada son verirken sizlere kayseri hakkında kısa bilgiler paylaşmak isteriz.

Kayseri, Türkiye’nin en güzel illerinden biri ve en kalabalık 15. şehri. 2019 itibarı ile 1.395.355 nüfusa sahiptir. Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas, Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeden oluşmaktadır. Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu’nun 3. büyük kenti ve sanayi merkezidir. Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer.

iOS 11 Ne Zaman Çıkıyor ve Yeni Özellikler Neler ?

 

Kayseri, 1988 yılında çıkarılan 3508 sayılı kanun ile büyükşehir unvanı kazandı. Başlangıçta iki ilçe (Kocasinan ve Melikgazi) Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarına dahil edildi. 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları valilik binası merkez kabul edilerek yarıçapı 20 kilometre olan dairenin sınırlarına genişletildi. Bu sınırlar içinde kalan 5 ilçe, büyükşehir ilçe belediyeleri hâline geldi.  2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

 

Share.

Leave A Reply