Kenafir Ne Demek

Gündelik hayatta sıklıkla karşımıza çıkan fakat pek çok insanın manası hakkında fikri olmadığı bir takım sözcükler bulunmaktadır. Bu sözcüklerden bir tanesi de kenafirdir. Çoğunlukla kenafir gözlü ve kenafir bakışlı olarak tabir edilen sözcük ne anlama gelir, Kenafir gözlü ne demektir ve Kenafir nedir gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.


Kenafir Nedir?


Bildiğiniz üzere Türkçe ’de farklı dillerden gelmiş olan pek çok kelime yer alır. Bununla birlikte Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde değişik ülkelere karşı sağlanmış olan hakimiyet, dillerin arasında sözcük geçişleri olmasına ortam hazırlamıştır.

Türkçe dilinin en çok etkilendiği diller arasında Farsça karşımız çıkıyor. Farsça üzerinden dilimize oldukça fazla sözcük geçişi meydana gelmiştir.

Kenafir de bu noktada karşımıza çıkan kelimeler arasında yer almaktadır. İlk olarak kenafir, yanlış kullanılan bir kelimedir.

Normal şartlarda kinaver olarak bilinen bir kelimenin değiştirilmesi sonucunda bu hale gelmiştir. Kelimenin incelenmesi yapıldığında, kökünün kin kelimesi olduğunu görmek mümkündür.

Bildiğiniz üzere kin, gizli düşmanlık sahibi olan ve intikam almak için gayret gösteren manalarına gelmektedir.

Söz konusu sözcüğün diğer kısmında yer alan aver ise averden kökünden türemiştir. Bahsi geçen sözcük ise şimdiki zaman eki şeklinde tabir edilmektedir.

Daha önceden iletmiş olduğumuz detaylar göz önüne alındığında, kenafir nedir sorusunun cevabı olarak kin besleyen ya da kin güden biçiminde yanıtları vermek mümkündür.

dll dosyaları nereye atılır ? Bilgisayarda Eksik Dosyaları


Kenafir Gözlü Ne Demek?


Kenafir ne demek sorusunun cevabını öğrendikten sonra şimdide yine en fazla merak edilen sorulardan bir tanesi de kenafir gözlü ne demektir sorusunun cevabıdır.

Kenafir gözlü, en net cevapla kin besleyen bakışlı şeklinde tabir edilmektedir. Sözlü şekilde herhangi bir kin gütmemesine karşın, bakışlarıyla kin güden ve kin beslediği belirgin şekilde görülen kişilerin ifade edilmesinde kullanılan terimdir.

Bu bölümde ifade edilen manasından hariç kenafir gözlü, kem gözlü manasında da kullanılan bir sözcük olmaktadır. Bununla birlikte nazar değdiren manasına geldiği de dile getirilebilir.

Bir takım kişilerin böyle bir gücünün varlığına inanılmaktadır. Kin besleyen, kötü bakışları olan, iyi şeylere karşı bozulması adına neden olduğuna inanılan bir görüş bulunmaktadır.

Kenafir gözlü ya da kenafir bakışlı olan insanlarla ilgili olarak farklı tuhaf bir inanış biçimi daha vardır. Bu inanış ise söz konusu insanların çoğunun renkli gözlü olduklarıdır.

Alışılmışın haricinde bir göz rengi olan kişilerin, nazar değdirme düzeylerinin yüksek olmasına inanılır.

Bu sebeple de bahsi geçen özelliğe sahip olan insanlar, bununla birlikte kenafir gözlü şeklinde gösterilir.

 

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply