Blogda bu tarz yazılarında paylaşılması gerektiğini düşündüğüm için bu seferde yine faydalı bilgiler kategorisine aldığım bir yazı özellikle bu yıl ceza oranlarında artış rekor seviyeye ulaştı özellikle araç sürücüsü arkadaşlardan çok yayalarda bu konuda ceza yemeye başlayınca artık kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar ve %25 ödeme indirim olayı ile kaç tl’ye geliyor veya ödemezsek ne olur gibi soruları hızlıca cevaplayalım madde madde.

Soru 1. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar ?  Araç sürücüleri için olan tutar bu

Cevap 1 : Kırmızı ışık ihlalleri de trafik kazalarında önemli bir yer tutuyor. Düzenlemeye göre kırmızı ışık ihlali yapanlara 235 lira ceza kesilecek. 3 defa ihlal söz konusu olursa 30 gün, 3 defadan fazla ihlal söz konusu olursa 60 gün ehliyete el konulacak. 2 defadan fazla kırmızı ışık ihlali yapan sürücünün trafiğe tekrar çıkabilmesi için psikolojik rapor alması gerekecek.

Soru 2: Yayalar için kırmızı ışıkta karşıya geçmenin cezası ne kadar ?

Cevap 2 : 144tl cezası var.

 

Soru 3 : % 25 peşin ödeme ( 15 gün içerisinde ödeme ) indirimi varmı ne kadar öderim böyle olursa ?

cevap 3 : Trafik cezası yediğiniz takdirde sonraki 15 gün içerisinde paranızda varsa size indirim hakkınız oluyor. Eğer 15 gün geçtikten sonra ceza ödenmek istenirse indirim yapılmaz.

 

Soru 4 : Cezayı ödemezsem ne olur ?

Cevap 4 : Eğer cezayı 30 gün için de ödemezseniz cezaya %5 faiz uygulanır ayrıca her ödemediğiniz ay için aynı şekilde %5 faiz katlanır bunun dışında %25’lik indirim ve taksitten yararlanamazsınız

İstiklal marşının anlamı kısa ve özeti kıta kıta

 

şimdilik bu kadar ilerleyen günlerde benzer sorular gelirse veya çevremde şahit olursam sizlerle paylaşmaya devam edeceğim görüşmek üzere saygılar.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply