Kolesterol, en genel tamını ile, vücutta yer alan bütün hücrelerin bünyesinde bulunan ve yapısı bakımından yağa benzeyen bir madde şeklinde tabir edilir. Kolesterol, diğer bir adıyla kolesterin şeklinde de bilinir. Vücut, günlük olarak tüketimi yapılan gıdaları, gıdalar vasıtasıyla ve farklı yöntemlerden elde edilen D vitaminini, hormonları sindirmek amacıyla kolesterole ihtiyaç duyar. Kolesterolün fonksiyonları arasında hücre duvarının korunması ve bağırsaklarda yer alan sindirim safra asitlerinin meydana gelmesine katkı sağlamak yer alır. Kolesterol, iki farklı lipoprotein yardımıyla kana taşınmaktadır. LDL kolesterol, az miktarda lipoprotein, HDL ise büyük miktarda lipoprotein şeklinde tabir edilir. LDL kötü, HDL ise iyi kolesterol olarak bilinmektedir. Yüksek kolesterol, kötü kolesterol biçiminde isimlendirilen LDL’nin, aşırı olarak görülmesidir. Kalp krizi ve farklı kardiovasküler rahatsızlıklar, kötü kolesterolün yüksek olması sebebiyle kendisini gösterir. Kolesterol yüksekliği, bununla birlikte damarlarda yağ toplanmasına da sebebiyet verir. Arterlerin içinde gereken düzeyde kan geçişini önleyen bu olay, beyne yeteri kadar kan pompalanmasına ve felç gibi sorunların ortaya çıkmasına  ortam hazırlar.

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Yüksek kolesterol sorununa maruz kalanlar ile beraber, kolesterol düzeyi bazı zamanlarda olması gereken düzeyi aşanlar, aşağı bölümde yazdığımız doğal yöntemleri doktoruna danışarak tüketebilir ve kısa zamanda da söz konusu rahatsızlığı engelleyebilir. Ancak diğer taraftan belli bir rahatsızlıktan dolayı düzenli şekilde ilaç kullanımı yapanlar, yazılan tavsiyeleri uygulama anlamında daha dikkatli davranmalıdır. Bu noktada uzman bir doktora danışmak en doğru seçim olacaktır almalıdır. Kolesterole ne iyi gelir sorusunun cevabını sizler için derledik.

Exoderıl Krem Nedir?

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi
Yulaf Ezmesi

Bünyesinde bol miktarda lif yer alan yulaf ezmesi, kolesterol karşısında oldukça etkilidir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, işlem görmeyen, değişik malzemelerin eklenmesiyle oluşturulmamış, yağ oranı az olan ve kalorisi düşük olan yulaf ezmesi tüketilmelidir.

Zeytinyağı

Zeytinyagi
Zeytinyağı

Antioksidan anlamında zengin bir içeriği olan zeytinyağı, bu özelliğiyle yüksek kolesterole iyi gelirken, yüksek tansiyona karşı da oldukça etkilidir.

Kuruyemiş

Kuruyemis
Kuruyemiş

Badem, fındık gibi kuruyemişlerde yağ oranı fazla olsa da, söz konusu yağların doymamış olması kötü kolesterol yerine iyi kolesterolün artmasını sağlar. Böylece kolesterolün dengelenmesine katkı sağlayarak sorunu yok eder.

Baklagiller

Baklagiller
Baklagiller

Baklagiller, lif anlamında zengin ürünlerdendir. Damarlarda yer alan kan basıncına etkisi olan yüksek kolesterol, tansiyon gibi sorunlara karşı doğal bir yöntemdir.

Balık

balik
balık

Omega 3 yağ asidinin bol miktarda yer aldığı balıklar, kolesterole karşı oldukça yararlı bir besin türüdür.

Domates

Tomato
domates

Bünyesinde yer alan likopen maddesi sayesinde, damar tıkanıklığını önleme etkisi vardır. Bununla birlikte yüksek tansiyon ve kolesterol gibi sorunlara karşı engelleyici özelliğe sahiptir. Ancak bu durumun sağlanması amacıyla domates taze olmalıdır.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply