Konut iş yeri arsa tapu harcı hesaplama nasıl yapılır, Bankalar, konut kredilerini güncelledi. Bununla birlikte de gayrimenkul alacak kişilerin tapu masraflarını merak etmeye başladıkları görüldü. 2021 tapu masrafları büyük bir merakla araştırılmaya başlandı ve bu masrafları kimin ödeyeceği de büyük bir merak konusu. Konut almayı düşünen kişilerin en fazla cevabını öğrenmek istediği konular arasında tapu harcı, tapu masrafı hesaplama, arsa tapu harcı hesaplama, tapu masrafı ve harç bedeli gibi konular yer almaktadır. Satışı yapılan bütün gayrimenkuller, tapu harcı veya tapu masrafı, gayrimenkule ait tapu dairesine beyan edilmiş olan tutarın %4’ü şeklinde hesaplanmaktadır. Bu tutara ilave olarak 385 TL döner sermaye ücretinin de ödenmesi gerekir. Tapu harcı döner sermaye ücreti, zam ile birlikte 9.11 oranında artış yaşadı.

2021 Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Konut is yeri arsa tapu harci hesaplama1
2021 Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul devri yapıldığı esnada harç ücreti emlak vergisinden kesinlikle fazla miktarda olması gerekir.

Tapu harç bedeli hesaplaması yapılırken, gayrimenkul harcı tapu dairesine beyan edilmiş olan devir ve iktisap ücretinin üzerinden hesaplanır ve bu şekilde tespit edilir. 

Tapu masrafını kim öder sorusu da son derece fazla merak edilen sorular arasındadır. Söz konusu ücreti ödeyecek olan taraf her işi taraftır.

Devir işleminin yapıldığı gayrimenkul üzerinden beyan edilmiş olan satış fiyatının %2’si oranında hesaplanır ve alıcı ile satıcı şeklinde ayrı ayrı %2, yani toplam olarak binde %4’lük bir ücret alınacaktır.

Vergi Daireleri Kaçta Açılıyor? Vergi Daireleri Kaçta Kapanıyor?

Örnek vermek gerekirse, 100 bin TL şeklinde beyanı yapılan bir konut satışında 2 bin TL satıcı, 2 bin TL’de alıcı tapu masrafı ödeyecektir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply