Kulak Tıkanıklığı Nedir, Kulak tıkanıklığı, kulağın içerisinde basıncın ve dolgunluk hissinin görülmesine yol açan, bir süre işitme kaybı ortaya çıkaran bir rahatsızlıktır. Kulak tıkanıklığı, sık sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Kulak kanalı birçok sebeple kapanır ve östaki borusu kulak zarının her iki yanına da eşit bir biçimde hava basıncı sağlayamaz. Ardından da kulak tıkanıklığı ortaya çıkar. Kulak tıkanıklığı belirtileri arasında kulakta dolgunluk hissi, işitme güçlüğü, kulak çınlaması, ıslık sesi duyma, denge kaybı ve kulak ağrısı yer almaktadır.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak Tikanikligi Neden Olur
Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı, en fazla yükseklik değişiminden meydana gelir. Çoğu kez esneme ile yok edilen bu tıkanıklık, genelde basınçtan ortaya çıkar. Diğer taraftan banyo yapmak ve denize girdikten sonra dış kulakta yer alan düşük miktardaki buşon şişer ve kulağı tıkar. Kulak tıkanıklığına sebep olan durumlardan bir tanesi de dış kulak iltihabı olarak bilinir. Yüzücüler bu duruma sık sık maruz kalırlar. Bunun yanı sıra orta kulak iltihabının da kulak tıkanıklığına sebep olduğu bilinmektedir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tikanikligi Nasil Gecer
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Uzman bir doktordan yardım alarak doğal tedavi yöntemlerini kullanmak oldukça büyük fayda sağlar. Kulak tıkanıklığına iyi gelen yöntemlerden bir tanesi sıcak kompres yapmaktır. Sıcak kompres, tıkanıklığın meydana geldiği kulağa, sıcak su torbası kullanılarak uygulanır. Yapılan sıcak kompres, östaki borusunu genişletir ve rahatlamasına katkıda bulunur. Yine esneme hareketi yaparak da tıkanıklığına çözüm bulmak mümkündür. Kulak tıkanıklığına iyi gelen en iyi çözüm yollarından biri hidrojen peroksit olarak bilinir. Bu en fazla kulak kirine, yani buşon nedeniyle ortaya çıkan işitme kaybına iyi gelmektedir.

İsveç Şurubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Kulak Tikanikligina Ne Iyi Gelir
Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Kulak tıkanıklığı sorununa maruz kalanların sık sık kulak tıkanıklığına ne gelir sorusunun cevabını aradığını görüyoruz.

Kulak tıkanıklığına iyi gelen bitkisel yağlar arasında çay ağacı ayağı bulunmaktadır.

Çay ağacının bünyesinde anti septik, anti bakteriyel ve anti viral özellikler bulunur.

Bir bardak kadar kaynar suyun içine bir kaç damla kadar çay ağacı yağı ilave edilir. İyi bir şekilde karıştırılmalıdır.

Karışımın içinden yükselen buharın tıkalı olan kulağın açılmasına büyük faydası olacaktır. Sarımsak yağının da kulak tıkanıklığına iyi geldiği bilinmektedir.

Bunu yapmak amacıyla 2-3 diş sarımsağı ezmek gerekir ve üstüne bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ilave edilir.

Birkaç dakika boyunca ısıtılması gerekir. Ardından ise soğuması için bekletilir ve söz konusu karışım, tıkanmış olan kulağın içine dökülür.

İki dakika boyunca bu şekilde kalmasını sağlamak amacıyla bir pamuk ile kulağın tıkanması sağlanmalıdır.

İki dakika geçmesinin ardından sıvı kulaktan çıkarılır. Bu işlem sorunun görüldüğü zamanlarda tercih edilmesi oldukça faydalıdır.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply