Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir: Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü, Kürt dilinin temalarını, eserlerini ve hikayelerini, tarihini, kültürünü ve Kürtçe ile Farsça arasında var olan dilsel ve edebi benzerlikleri konu alan bir programdır. Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü, bu kökene tabi olarak hayatına devam eden insanların yaşadıkları farklı bölgeler göz önüne alındığında kuzey lehçesi, merkez lehçesi ve güney lehçesi olarak üç aksan bulunmaktadır.

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü, sadece söz puan türünden tercihlerini yazan öğrencileri kabul eden bir bölümdür ve 4 yıllık bir lisans eğitimine tabidir. Bunun yanı sıra Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 2019-2020 YÖK verilerine göre sadece 3 üniversitede aktif olarak eğitim verilmektedir.

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alacak olan öğrencilerin söz konusu bölümde görecekleri bazı dersler şu şekildedir:

Kürtçe Sözlü Anlatım

Modern Kürt Edebiyatı

Kürt Dilinin Fonolojisi

Kürtçe İmla

Klasik Kürt Edebiyatı

Modern Edebiyat Bilgisi

Kürt Basın Tarihi

İran Kültürü ve Tarihi

Kürt Halk Edebiyatı Anlatı Türleri

Kürtçe Sentaks

Temel Kürtçe Grameri

Seçmeli Edebi Çeviri

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünü başarılı şekilde tamamlayan ve diplomasını alarak mezun olan bireyler, Kürtçe ve Kürt Edebiyatı halkında araştırmalar yaparak, Kürt Diline ve Edebiyatına, aynı zamanda da kültürüne katkıda bulunurlar.

7113 Nitelik Kodu Ne Demektir?

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmaya hak kazanan bireyler, çevirmenlik yapabilirler. Diğer taraftan mezun kişilerin görev alabilecekleri yerler arasında kütüphaneler, arşivler, TRT, yayın evleri ve araştırma merkezleri yer almaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

1 Yorum

Leave A Reply