Kw Hp Hesaplama – Araç Hp Hesaplama, Elektrikle çalışan ve içten yanmalı motorların güçlerinin ölçülmesi amacıyla Kw (Kilowatt) kullanılır. James Watt isimli bilim insanının bulmuş olduğu bu hesaplama yöntemine verdiği isimde yine kendisinin sahip olduğu soyadından meydana gelmektedir.

1 Kw Kaç Hp Eder?

1 kilowatt güç değerinin net şekilde 1,341 hp olduğu bilinmektedir. Sahip olduğunuz arabanın kw değerini ölçmek için bu rakamı kullanarak yapılacak olan çarpma işleminin ardından arabanın beygir gücünü bulabilirsiniz.

Kw Hp Nasıl Hesaplanır?

Araçların ruhsatlarına baktığımız zaman motor güçleri kilowatt türü ile yazılır. Arabanızın gerçekte olan beygir gücünü tespit etmek amacıyla ruhsat üzerinde yer alan kw gücünü 1,341 ile çarpmanız gerekecektir. Gelin bu hesaplamayı bir örnekle açıklayalım;

Örnek vermek gerekirse Opel Corsa 1.3 CDTI Euro 5 motora sahip olan aracın ruhsatında yer alan beygir gücü 55 kw şeklinde bulunmaktadır. 55x 1,341= 73,755 yaptığınız zaman beygir gücünü tespit etmiş olursunuz. Aracın satış kataloglarında beygir gücünün 75 hp şeklinde yazdığını görürüz. Beygir ve tork gibi değerlerin üreticiler tarafından genel olarak 5 ve 0 rakamlarına tamamlandığını görmek mümkündür.

55 Kw Kaç Hp Eder?

Pek çok düşük hacme sahip motorda karşımıza çıkan 55 Kw motor gücünün değeri 73,755 hp olmaktadır. Üretici firmalar 55 kw motorlu arabaları 75 hp değerinde satışa çıkarmaktadır.

66 Kw Kaç Hp Eder?

1.5 dCi gibi pek çok motorda karşımıza çıkan 66 Kw değerindeki güç 88,506 hp olarak bilinmektedir. Üretici firmalar bu güçte üretimi yapılan motorları 90 HP şeklinde üretmektedir.

Metro Kaçta Açılıyor? Metro Kaçta Kapanıyor?

70 Kw Kaç Hp Eder?

70 kw motor gücünün denk geldiği değer 93,87 hp olarak hesaplanmaktadır. Fiat markasına ait üretilen Multijet motorların 95 hp motor gücünde üretimi yapılmasında dolayı 70 Kw motor gücüne denk gelmektedir.

92 Kw Kaç Hp Eder?

123,372 hp değerinde hesaplaması yapılan bu gücün genel olarak 120 hp motorların güç değerlerine denk geldiğini görürüz. 1.6 TDI, 1.6 Multijet gibi motorların gücünün 92 Kw olduğu bilinmektedir.

85 Kw Kaç Hp Eder?

115.55 hp şeklinde hesaplanmış olan 85 kw genel olarak Volkswagen markasına ait olan 1.0 TSI araçlarda ve Toyota markasına ait olan 1.6 benzinli motorlarda karşımıza çıkan beygir güçleri olmaktadır.

110 Kw Kaç Hp Eder?

147,51 hp şeklinde hesaplaması yapılan 110 kw motorların 147,51 hp güce sahip şekilde üretildikleri bilinir. Üretici firmalar 110 kw motor gücüne sahip olarak 150 hp şeklinde hesaplanıp satışa çıkarılmaktadır.

Beygir Gücü (HP) Ne Anlama Gelmektedir?

Arabaların motorlarının ilk üretiminin yapıldığı senelerde ulaşım yapmak amacıyla en fazla ve efektif şekilde tercih edilen atların taşıma kapasitesi arabalar ile karşılaştırılırdı. Beygir gücü, 75 kilogram ağırlığa sahip olan bir nesnenin saniyelik olarak 1 metre ölçüdeki hareketine denk gelen kuvvettir. Arabalarda da yine bu formül kullanılarak beygir gücünü hesaplamak mümkündür. Aracın beygir gücünün hesaplanma işlemini de daha önceden bahsetmiş olduğumuz biçimde hesaplayabilirsiniz.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply