Lehine Nedir, Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan kelimelerden olan lehine, en net şekilde bir insan veya bir olay karşısında taraf olmak manasında kullanılmaktadır. Yalnız şekilde veya cümle içinde kullanılması mümkündür. Bizlere yabancı olmayan ve hatta futbol maçlarında dahi duyduğumuz bir kelime olan lehine, taraf olmayı ifade eder.


Lehine Ne Demek?

Gündelik hayatta sık sık kullanmış olduğumuz lehine sözcüğünün manası, herhangi bir durumun veya kişinin karşısında ya da onun tarafında yer almak olarak ele alınmıştır.

Bunu bir örnekle açıklayalım.
-Onun lehinde yer alman sana fayda sağlamaz.
Verilen örneğe baktığımız bir kişinin tarafında olmanın ifade edildiğini görüyoruz ve burada anlatılmak istenen şey de yine o kişinin tarafında olmanın herhangi bir fayda sağlamayacağı olarak ele alınmıştır.


TDK’ya Göre Lehine Karar Vermek ve Lehine Olmak Nedir?


Lehine sözcüğü, kökünden türeyen farklı sözcüklerle beraber günlük hayatta sık sık kullanılan bir kelimedir.

Bu sözcüklerin arasında özellikle lehine karar vermek olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sözcüğün anlamına baktığımızda ise bir kişinin ya da durumun tarafında olmakla birlikte, bu durum karşısında olumlu kararların verilmesi biçiminde de yorumlamak mümkündür.

Lehine olmak sözcüğünün TDK anlamı ise, bir durum ya da kişinin tarafında yer almak, o kişiye taraf olmak şeklinde ifade edilmektedir. Bu sözcüğe bir örnek verelim.
-Onun lehine geçtin, fakat bu senin adına büyük bir kötülük arz ediyor.

Avea İnternet Paketleri

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply