Mahlep Nedir, Mahlep, ülkemizde faaliyette olan gıda sanayisinde kullanımı yapılan önemli ürünlerden biridir. Mahlep, Arapça kökenli bir sözcüktür ve tatlı kokulu ya da parfüm kralı manalarına gelir.

Mahlep özellikleri nelerdir?

Mahlep nedir1
Mahlep özellikleri nelerdir?

Mahlep özellikleri nelerdir, Kirazın yabani çeşidi olarak bilinen mahlebin beyaz ile siyah olacak şekilde iki farklı türü vardır.

Siyah mahlep, Acanthaceae ailesine aittir ve 30 ile 65 cm yüksekliği olan bir bitki olarak bilinir.

Sudan’da oldukça önemli bir tıbbi bitkidir ve bu amaçla da yetiştirilmesi yapılır.

Mahlep çekirdeklerinde tatlı ve hoş kokuya sahip bir sabit yağ yer almaktadır.

Kozmetik endüstrisinde deodorant ve losyonların üretimi yakılmasında kullanılırken, ağrı kesici ve diyabeti düşürmede de son derece önemli bir görevi vardır.

Beyaz mahlep, Gülgiller ailesinin Prunus türünde bulunan, kısa boylu olarak çalıya benzeyen bazı zamanlarda da 10 ile 15 m’ye dek varan boyu ile, dağınık ve geniş tepesi olan, meyve ve dallarında özel koku bulunan, beyaz çiçekli, kışın yaprağını dökme özelliğine sahip küçük bir ağaç türüdür.

Beyaz Mahlep ‘in en fazla yetiştiği yer ise, Avrupa ve Batı Asya olarak bilinmesine rağmen, Güney Avrupa’da, Fransa’da, Güney Almanya’da, Kuzey Asya’da, Kafkasya’da ve Türkistan içlerine doğru varan son derece büyük bir alanda doğal şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde ise Tokat’ta Mardin’de, Çorum’da, Amasya’da, Ordu’da, Erzurum’da, Uşak’ta ve Van’da   doğal şekilde yetiştirilmesi sağlanmaktadır.

Meslek Bilgisi Eşleştirilemedi Hatası Nasıl Giderilir?

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply