Maliye Bölümü Nedir: Maliye, paraya dair gerçekleştirilen tüm işlemlerin konu edinildiği çalışmalara verilen isimdir. Maliye Bölümü ise, tam olarak bu tanımdan yola çıkarak yapılacak olan çalışmalarda yer alabilme kapasitesine sahip olacak bireylerin eğitilmesini kapsamaktadır.

Maliye Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Maliye Bolumu Egitim Suresi Kac Yildir
Maliye Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Maliye Bölümü, 4 yıllık bir lisans bölümüdür ve sadece eşit ağırlık puan türünden tercih yapan öğrencilerim eğitim almasının mümkün olduğu bir programdır.

Maliye Bölümü Dersleri Nelerdir?

Maliye Bolumu Dersleri Nelerdir
Maliye Bölümü Dersleri Nelerdir?

Maliye Bölümünde eğitim görmek için tercihini bu bölümden yana kullanacak olan öğrencilerin söz konusu bölümde alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Kamu Maliyesi

Devlet Borçları

İktisada Giriş

Makro İktisat

Mikro İktisat

Bütçe Teorisi

Bütçe Politikası

Borçlar Hukuku

İdari Hukuku

Kamu Yönetimi

Genel Vergi Hukuku

Devlet Bütçesi

Şirketler Muhasebesi

Maliye Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Maliye Bolumu Mezunu Ne Is Yapar
Maliye Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Maliye Bölümünden mezun olarak iş hayatına atılacak olan bireyler şirket, şahıs ya da banka gibi paraya dair işlemlerde ihtiyaç duyulan, gelir ve gider gibi işlemlerin nereye, nasıl ne şekilde harcandığına dair konularla ilgilenirler.

Maliye Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Maliye Bolumu Mezunu Is Olanaklari Nelerdir
Maliye Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Maliye Bölümü, genel anlamda kamu sektörüne donanımlı personelin yetiştirilmesi amacıyla açılan bir program şeklinde tabir edilse de, Maliye Bölümünden mezun olan öğrencilerin almış oldukları eğitimle özel sektörde de görev almaları mümkündür. Bahsi geçen bölümden mezun olanların kamu kurum ve kuruluşlarında bölümle alakalı olan bakanlıklarda istihdam etme imkanları bulunmaktadır. Bakanlıkların dışında özel sektörde ise, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir ve gümrük müşavirliği gibi kariyer alanlarında görev yapma hakları vardır. Bunun yanı sıra kendilerine ait olan işyerlerini de açma şansları bulunur.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply