Doktorların da büyük bir oranda tavsiye ettiği, en yararlı detoks suyu olma özelliğine sahip maydanoz suyunun böbrek sağlığı açısından metabolizma sistemini hızlandırma konusunda büyük faydası vardır. Kilo vermek isteyen kişilere oldukça fazla yardım sağlamasıyla ön plana çıkan maydanozun tek faydası bu değildir. Bünyesinde barındırdığı A, C, K, B6, B12 vitaminleri ve kolin, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko ve bakır mineralleri açısından zengin olmasıyla da sağlık açısından büyük yararı vardır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa büyük faydası bulunan bir bitki türüdür. Maydanoz yapraklarında enerji, karbonhidrat, yağ ve protein vardır. Maydanoz suyunun da bu vitamin ve mineralleri bulundurduğu söylemek mümkün.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz suyu hazırlamak amacıyla iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki yarım demet kadar maydanozu güzel bir şekilde yıkadıktan sonra blenderın içerisine atarak 1 dakika boyunca karıştırmaktır. Daha sonra üstüne 1 su bardağı kadar su ekledikten sonra yine blenderı çalıştırmak gerekir. Maydanozun yaprakları ve sapları olabildiği kadar ufak hale geldiğinde blenderı durdurmak gereklidir. Limon suyunu da ilave ettikten sonra hazır hale gelmiş olacaktır. İkinci tarif ise yarım demet kadar maydanozu saplarından ayıkladıktan sonra güzelce yıkayıp daha sonra 1.5-2 su bardağı kadar suyla beraber tencereye koymak gerekir. 10 dakika süreyle haşladıktan sonra süzgeç ile maydanozları ayıkladıktan sonra maydanoz suyunuz hazır olacaktı.

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Maydanoz suyunun yararları nelerdir?

Maydanoz suyunun birçok yararı vardır. Son dönemlerde daha fazla kullanılmaya başlanan ve adını sıkça duyduğumuz maydanoz suyunun yararlarını say say bitmez. Burada önemli olan konu ise maydanoz suyunun doğru şekilde hazırlanmasıdır. Bir önceki başlıkta maydanoz suyunun nasıl hazırlanması gerektiğini sizlere anlattık. Şimdi gelelim maydanoz suyunun yararları nelerdir konusunu açıklamaya…

Antioksidan Kaynağıdır

Bünyesinde yer alan birçok antioksidan ile kanser, nörodejeneratif rahatsızlıklar ve göz hastalıkları adına önemli bir koruyucu özelliği vardır.

Böbreklere iyi gelir

Böbreklerin temizlenmesi konusunda  doğal yardımcı olarak bilinir. Böbrek taşı, safra kesesi taşları, mesane enfeksiyonları ve idrar yolları gibi enfeksiyonların tedavi edilmesinde çok iyi bir şifa kaynağıdır.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Günlük olarak alınması gereken A vitamini oranının %80’lik kısmını karşılar ve göz sağlığının korunmasına büyük katkısı vardır.

Şişkinliği Önüne Geçer

Bireyde farklı sebeplerle ortaya çıkan şişkinliğin önüne geçer. Rahatlama sağlar.

Kilo Vermek İsteyenlere Büyük Katkısı Vardır

Böbrek ve karaciğer temizler, ödemin atılmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte vücudun çalışma ortamını en iyi düzeyde tutmasıyla bilinir. Ayrıca bu durumda da kilo vermek kolay hale gelir.

 

 

Cilde Büyük Faydası Vardır

Vücutta yer alan kolajen üretiminin desteklenmesini sağlar ve cildin daha parlak hale gelmesine katkıda bulunur. Ciltte bulunan yara izlerini ve lekelerin giderilmesi noktasında oldukça etkilidir. Yağ üretiminin dengelenmesinde büyük rol oynar ve sivilce çıkmasına da engel olur.

Ayak Mantarının Belirtileri nelerdir?

Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Yükselen kan değeri seviyesinin düşmesini saplar ve insülin direncini düşürür.

Kötü Nefesin Giderilmesini Sağlar

Klorofil bakımından oldukça zengin bir üründür ve kötü kokan nefes oluşumunun engellenmesi noktasında faydalıdır.

İdrar Söktürücü Özelliğe Sahiptir

Maydanoz suyu tüketmek idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu sayede de vücutta yer alan fazla tuzun dışarı atılmasına yardımcı olur.

Gaz ve Kabızlık Problemlerinin Azaltılmasını Sağlar

Hazımsızlık, kabızlık ve bağırsak gazlarının ortaya çıkardığı rahatsızlıklar üzerinde doğal bir ilaç görevi yerine getirir.

Kalsiyum Kaynağıdır

Maydanoz suyu tüketmek, vücut için gerekli olan kalsiyum miktarının alınmasını sağlar.

Anemi Hastalığının Önlenmesine Büyük Katkısı Vardır

Maydanozun içerisinde var olan yüksek orandaki demir sayesinde anemi hastalığına maruz kalma riskinde azalma görülür.

Saç Dökülmesini Azaltır

Her insan için saçlar önemlidir ve bu sebeple saçı dökülen kişiler buna çözüm ararlar. Maydanoz suyu tam da bu noktada devreye girer ve saç dökülmesinin azalmasını sağlar.

Maydanoz Suyunun Zararları Nelerdir?

Her ürün gibi maydanoz suyunu da haddinden fazla tüketmek bir takım yan etkilere sebep olmaktadır. Bunlar arasında kansızlık, karaciğer ve böbrek problemleri gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca maydanoz suyu içmenin bazı zararları şöyle sıralanabilir;

-Kanama bozukluğu bulunan bireylerde kanın pıhtılaşması konusunda yavaşlatma durumu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle de kanama bozukluğu bulunan bireylerin hekime danışmadan önce maydanoz suyunu tüketmemeleri önerilir.

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Boyun Ağrısı Neden Olur?

-Diyabet hastası olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan maydanoz suyu içmemeleir tavsiye edilir.

-Kan şekerinin düşmesi ve kanı sulandırma özelliğine sahip olması sebebiyle ameliyatlardan 2 hafta öncesinde maydanoz suyu içilmelidir.

-Hamile olan kadınların maydanoz suyu içmemeleri önemle tavsiye edilir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply