Melisa bitkisi nane familyasına dahil olan ve genel anlamda sakinleştirme etkisiyle ön plana çıkmaktadır. En fazla göze çarpan etkisi stres ve üzüntünün azaltılmasıdır. Diğer taraftan uyku problemi yaşayanların uyku düzenlerini dengelemesi ve iştah açması etkileri de vardır. İştah açmak amacıyla kullanımı yapılan melisa çayı orta çağ ve öncesindeki dönemlerde de kullanılan bir bitkidir. Daha önceki dönemlerde böcek ısırmalarına karşı kullanıldığı bilinmektedir. Yabani şekilde güney Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yer alan ülkelerde yetiştiği bilinen melisa, limona benzer, hafif bir kokuya sahiptir. Yaz aylarının sonlarına dek küçük beyaz çiçeklerin açtığı görülmektedir. Toplumda da sıkça duyulan diğer adı ise nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, ogulotu ve tatlı balsamdır. Melisa çayının hazırlanma şekli kurutulmuş olan yapraklardan elde edilen bitki çaylarıdır. Ancak kapsül, krem, yağ formları gibi farklı şekillerde de hazırlanmaktadır. Melisa çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Uyku problemlerine

-Sinirlerin yatıştırılmasına

-Stresi azaltmaya

-Mide rahatsızlıklarına

-Sindirim problemlerine

-Gaz problemlerine

-Ateşi düşürmeye

-Ter atma gibi sağlık sorunlarına büyük yarar sağlamaktadır. Günümüzde en fazla bilinen ve en fazla popüler olan bitki çaylarından olma özelliğine sahip melisa çayı, her daim tüketilen ve birçok sağlık sorununa büyük yarar sağlayan bir çaydır.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Melisa çayı, en çok bilinen bitki çaylarından biridir. Ancak günümüzde bazı bireyler melisa çayının nasıl hazırlanması gerektiği hakkında tam olarak bilgi sahibi değildir. Melisa çayı, yarım litre kadar kaynamış olan suyu ocaktan alıp içerisine 10 gram kadar kurutulmuş olan melisa atılmalıdır. Bitki çayını 10 dakika bekletip demlenme işleminin bitmesinin ardından hazır duruma gelir. Hazırlanmış olan melisa çayını alarak bir bardak içtikten sonra geri kalan bölümünü buzdolabında 2 gün kadar saklayıp tüketmek mümkündür. Her gün düzenli şekilde tüketilmesi önerilen melisa çayı, 1.5 – 4 gram 1 veya 3 çay kaşığı kadar kullanılması gerekmektedir.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Melisa Çayının Sağlığa Faydaları

Melisa çayı, stresi azaltması ve uyku sorunlarını çözmesi gibi özellikleriyle bilinirken bununla birlikte sakinleştirici özelliği de vardır. Diğer taraftan bünyesinde melisanın bulunduğu cilt kremlerinin olduğu da bilinmektedir. Uçuk tedavisinde de büyük etkisi olduğu bilinen melisa çayı, ayrıca mantar ve egzama cinsinde ortaya çıkan cilt hastalıklarına oldukça yararlıdır. Melisa çayının haricinde melisa yağı da vardır ve güçlü bir anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu noktada çok az çalışma olmasına karşın bir takım çalışmalar Alzheimer hastalarında da melisa bitkisinin bilişsel taraftan sonuçlarının olduğunu da kanıtlamıştır.

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa çayının birçok faydası olduğu kadar bazı zararları da vardır. Melisa sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlar gibi ilaçlar ile beraber tüketilirse bazı yan etkileri oluşur. Uykusuz kalma ya da kaygı durumları için ilaçlar alınıyorsa melisa çayı asla tüketilmemelidir. Tiroit veya glokom hastalığı olan kişiler doktor tavsiyesi ve onun verdiği dozajlar ile birlikte melisa çayını kullanmalıdır. Hamilelik ya da emzirme zamanlarında kullanım durumunun güvenliğine ilişkin bilgiler eksik olduğundan güvenli olanı yapmak amacıyla hassas zamanlarda kullanmadan öncesinde doktordan bilgi almak ve diğer taraftan da çocuklarda kullanılmaması gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply