Mide bulantısı, birçok nedene bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Kısa bir şekilde tanımlarsak, iştahsızlık ile görülen ve üst karın kısmında oluşan, can sıkıcı histir. Genellikle bu rahatsızlık sindirim sistemi sebebiyle ortaya çıkar ve baş dönmesi ile birlikte de kendisini gösterebilir. Mide bulantısı ve genellikle bulantı ile beraber görülen kusma herhangi bir rahatsızlığa özel bir durum olmaz. Mide ile bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit gibi pek çok değişik rahatsızlıkla birlikte meydana gelen bir belirti olmaktadır.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

  • -Gıda zehirlenmesi
  • -Haddinden fazla alkol ve nikotin tüketmek
  • -Aşırı miktarda kafeinli içecek tüketmek
  • -İlaçlara bağlı zehirlenme
  • -Gıda intoleransı
  • -Gastrit
  • -Mide ülseri
  • -Apandisit
  • -Pankreatit

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına maruz kalındığı zaman ilk olarak kesinlikle uzman bir doktora görünmek daha faydalı olacaktır. Mide bulantısına sebep olan rahatsızlığın tespit edilmesiyle birlikte doktorun tavsiyelerine göre bulantının hafifletilmesi amacıyla evde uygulanabilecek bir takım doğal yöntemler de vardır. Mide bulantısını tedavi etmek için kullanılan bu yöntemler bulantı ile beraber görülen kusma ve mide ağrısı gibi belirtilere iyi gelecektir. Gelin mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtına birlikte bakalım.

Zencefil

zencefil 1
zencefil

Zencefil, sindirim sisteminde yaşanan sorunlara karşı oldukça hasarlı bir bitki türüdür. Ayrıca bulantının hafiflemesi de de büyük etkisi vardır. Zencefil, sindirim sisteminin doğru çalışmasına direkt olarak etki eden özellikleri bulundurur. Bununla birlikte taze zencefili dilimleyerek üstüne kaynar su döküp demleyin ve ardından da için. Kısa sürede mide bulantısına ve mide ağrısına iyi gelecektir.

Migren Nedir?

Papatya Ve Rezene Çayı

papatya cayi
papatya çayı

Papatya ya da rezene çayı da mide bulantısının tedavi edilmesinde kullanılan etkili ve doğal ürünlerdendir. Çay yapıldıktan sonra az az içilmesi gerekir. Çayın aşırı sıcak olmasına gerek yoktur ve mümkün olacaksa şeker yerine bal ile tatlandırılması daha doğru olur.

Nane ile Limon Çayı

nane limon
nane limon

Nane ile kabuğu soyulmamış olan limonu birlikte çay yaparak içmek mide bulantısına iyi gelmektedir. Ancak bu durum bazı insanlarda söz konusu çayın kuvvetli aroma içerdiği için bulantının daha da şiddetlenmesine yol açabilir. Bu konuda dikkat etmek son derece önemlidir.

Derin Nefes Alıp Vermek

Hafif mide bulantısı görüldüğü zamanlarda temiz havaya çıkarak derin nefes alıp vermek mide bulantısına karşı iyi gelmektedir. Bununla birlikte aşırı yemek yedikten sonra veya alkol içmekten dolayı ortaya çıkan mide bulantısına karşı bu yöntem büyük fayda sağlamaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply