Migren, günlük hayatın kalitesinin düşmesine sebep olan ve aktivitelerin kısıtlanmasına ortam hazırlayan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Çoğunlukla bu rahatsızlığın en fazla görülen belirtisi baş ağrısı olmaktadır. Ense, şakak veya gözün etrafında ortaya çıkan bu ağrı, harekete bağlı olarak daha kötü hale gelebilir, zonklayıcı düzeye çıkabilir ve bu ağrı ile beraber görülen bulantı, kusma, ışık ve sese olan duyarlılık oluşabilir. Migren rahatsızlığında ataklar şeklinde görülen baş ağrısı, üç ay içerisinde ayda on beş günden çok meydana gelir. Ayrıca her ağrının en az 4 saat sürdüğü bilinmektedir ve aylık minimum 8 gün migren tipi ağrı oluşursa bu kronik migren şeklinde yorumlanır. Migren tedavisi yapılırken hastanın baş ağrısına maruz kalma süresi, şiddeti ve birlikte görülen diğer tıbbi rahatsızlığa bağlı olarak tedavi planlaması yapılır. Migren tedavisi için kullanımı yapılan ilaçlar, baş ağrısı atakları esnasında ağrının yok edilmesinde veya birlikte görülen bulantı ve kusma gibi belirtilerin giderilmesinde ya da sık görülen baş ağrısı ataklarının süresinin kontrol edilmesinde kullanılır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren ataklarının genelde 20 ile 30 yaş aralığında görüldüğü bilinir. Ancak baş ağrısı atakları çocukluk veya ergenlik çağlarında da ortaya çıkabilir. Migren atağı, dört aşamada görülmektedir. Bu aşamalar; prodrom, aura, baş ağrısı ve postdrom aşamalarıdır. Her migren atağı için bütün aşamalar görülmeyebilir.

Prodrom

Prodrom aşamasında, baş ağrısı ortaya çıkmadan bir ya da iki gün öncesinde, hastalar gelişmekte olan migren atağına karşı uyarıcı küçük farklılıkları hissedebilir. Bu aşamada görülen belirtiler şu şekildedir:

Çocuklarda Kusma Nedenleri

-Kabızlık

-Ruh halinde farklılaşma, karamsar olma

-Yeme isteği

-Boyunda tutulma

-Giderek artan susuzluk

-Sık sık esneme

Aura

Migren hastalarının büyük bölümü aurasız ataklara maruz kalır. Auralı kişilerde ağrıdan önce ya da sonra nörolojik problemler görülebilir. Auralı atağı görülen hastalar, dokunmada his kaybı, konuşma sorunları, görme yetersizliği, uyuşma ya da karıncalanma gibi problemler yaşarlar.

Atak

Tedavisi yapılmamış olan migren atakları insandan insana farklılık göstermesi ile beraber, 4 ile 72 saat devam edebilir. Ataklar çok az oranda meydana gelebildiği gibi ayda ya da haftada birkaç kez de ortaya çıkabilir. Kişi migren atağı esnasında kalp atışı biçiminde zonklama, mide bulantısı, kusma, ışık, ses ve hatta dokunmaya karşı aşırı hissiyat, görme bozukluğu, baş dönmesi ve bazı zamanlarda da baygınlık geçirebilir.

Postdrome

Postdrome, diğer bir deyişle atak sonrasında, kişi kendisini bitkin, tükenmiş ve az da olsa rahatlamış hissedecektir. Kişi 24 saat içinde, yorgunluk, baş dönmesi, ışık ve sese karşı hassasiyete maruz kalabilir.

Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Migren, nedeni net şekilde bilinmeyen, genetik ya da çevresel sebeplerin rol oynadığı bir rahatsızlıktır. Atakların meydana gelmesinde, serotonin de dahil, beyin kimyasallarında oluşan dengesizliklerin sebebiyet verdiği tahmin edilmektedir. Migren ataklarının sırasında beyin zarları üzerinde ağrıya sebep olan bazı kimyasallar salgılanmaktadır ve bu durumda da migren ağrısı ortaya çıkar.

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tansiyon Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Migren ağrısının tedavi edilmesinde birçok bitkisel yöntem mevcuttur. Ama burada migrene iyi gelen doğal yöntemleri tercih ederken yine de uzman bir doktora danışmak oldukça önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda bu yöntemleri kullanmanız mümkündür. Su tüketmek ve bazı ilaçların kullanılması da migren ağrılarının giderilmesinde etkisi olan yöntemlerdir. Migren ataklarının ortaya çıktığı durumlarda net ve kalıcı yöntemlerin bulunması gerekir. Bununla birlikte de migren ağrısının ortadan kaldırılması adına su tüketmek büyük önem arz etmektedir. Günlük su tüketiminin artırıldığı zamanlarda migren atakları da azalacaktır. Bol ve sık şekilde su içmek migren ataklarının engellenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Diğer taraftan da baş kısmına soğuk kompleksler yaparak da yine migrene karşı mücadele edilebilir. Aynı zamanda baş ve şakak kısımlarına lavanta yağının sürülmesi de migrene iyi gelmektedir. Bu yöntemin kullanılması ile beraber migren ağrısı hafifleyecektir. Yine migren ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden olan muz kürü, migren ataklarının azalmasını sağlar. Muz tüketimi ya da muz suyu içmek migren ataklarına karşı etkili bir yöntemdir. Migrene iyi gelen diğer bir doğal tedavi yöntemi de Aloe vera bitkisidir. Aşırı derecede bir ağrı görüldüğünde evde yer alan Aloe vera bitkisinden elde edilen jeli baş kısmına masaj şeklinde uygulamak gerekir. Böylece de migren ataklarının hızlı şekilde giderilmesi sağlanabilir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply