Muzun Yetişme Koşulları, Muz, dünyada olduğu gibi ülkemizde son derece fazla sevilen ve en çok tüketimi yapılan tropikal meyve olarak bilinmektedir. Muzu sevmeyen sayısı ise oldukça azdır. Bulunduğumuz dönemde yerli muz üretimi var olsa dahi genellikle ülkemizde tüketilen muzun ithal muz olduğunu görürüz. Muzun satış fiyatı ithal edilmesi sebebiyle ve üretimin yeterli miktarda gereksinimi karşılamasından dolayı da oldukça yüksek bir değere ulaşmıştır. Türkiye’de Alanya ilçesinde yaşayan vatandaşlar, muzdaki lifleri kullanıp elbise, ayakkabı, takı ve hediyelik eşyalar ortaya çıkarmaktadır. Muzun her bir bölümünden farklı ürünler elde etmek mümkündür. Muzun hasat edilmesinin ardından, muzun yetişmek için kullandığı gövde kökünden kesilerek ayrılır. Ardından da presleme ile lifleri muzun üzerinden alınır. Lifler, söz konusu işlemden sonra ise kurutulur ve sağlam ipler şekline dönüştürülür. Türkiye’de klasik meyvelerle birlikte tropikal meyvelerin tüketimine olan ilgide de artış meydana gelmiştir. Bununla birlikte Akdeniz Bölgesi’nde farklı türde tropikal meyvelerin yetiştirildiği bilinmektedir. Muzun öncülük etmesiyle tropikal meyvelere olan ilginin artmasıyla beraber 36’ya yakın türle bu sürmektedir. Üretim miktarındaki yetersizlik ve ülkedeki topraklara adaptasyonları sebebiyle günümüzde bu meyvelerin satış fiyatları son derece yüksektir, ancak pek çok noktada az da olsa ithal meyvelerin olduğu görülmektedir.

Muz Yetiştirme

Muz Yetistirme
Muz Yetiştirme

Muz ağacı, tohum şeklinde dikilmez. Fidan şeklinde dikilmektedir ve muz büyümeye devam ettikçe yapraklarının genişlediği görülür. Belli bir büyüme sağladığı zaman muz ağacının orta bölümünden bir tomurcuk çıkmaktadır. Alanyalı vatandaşlar söz konusu tomurcuğa hevenk veya dal adını vermiştir. Tomurcuğun çıkışını muz doğurdu şeklinde tabir etmektedirler. Tüm muz ağaçlarının yalnızca bir kez tomurcuk vermesi mümkündür. Muz ağacı her yıl meyve veren türde bir ağaç değildir. Tomurcuk veren ağacın, yalnızca  yapraklarının kesilmesi sağlanır. Bir zaman sonrasında da bu bölümlerin ölmeye başladığı görülür ve alt kısımdan çıkan yeni fidan, bu bölümleri beslemeye başlar. Böylece belirli bir büyümeye ulaşır. Muzun yetişme koşulları arasında iklim, sıcaklık, ışık ve nem oldukça önemli konular olmaktadır. Bu koşullar, bazı bölgelerde olduğundan dolayı bölgesel şekilde yetiştirilmesi mümkün olur. Ortalama sıcaklık değerinin 26-27 derece arasında olması en önemli şarttır. Güneş ışığı muzun yetişmedi adına son derece önemlidir. Nem oranı yine %60’ın altına inmemelidir. Yağış oranının ise aylık olarak 120-150 mm arasında olması gereklidir. Muz yetiştirilen bölgede yağmur yağması zor görünüyorsa, muz ağaçlarını sulamak gerekmektedir. Sert rüzgarlar, muz ağaçlarının yerinden sökülmesine ya da devrilmesine sebebiyet verebilir. Muzun daha hızlı yetişmesi adına kumlu, hafif alkali ve killi toprakların kullanımı gerekir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply