Nasır Nedir?, Vücudumuzun dış yüzeyi, devamlı olarak dışarıyla temaslı olmasından dolayı bir takım rahatsızlıklara karşı oldukça hassastır. Özellikle günlük hayatta haddinden fazla yürümek zorunda kalan ya da ayakta çalışılması gereken bir işte çalışan kişilerde, ayaklar devamlı ayakkabı içinde kaldığı için, bazı cilt rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklardan olan ve oldukça sık görülen ayak nasırları, ayak yapısına uygun biçimde olmayan ayakkabılar ile ayak arasında ortaya çıkan sürtünme, ezilme ve benzeri sebeplerden dolayı meydana gelen bir sağlık sorunudur. Son derece ağrılı ve acı verici bir rahatsızlık olmasıyla bilinen ayak nasırları, cilde karşı dış etkenlerin sebep olduğu zararlı durumlara karşı koymak için savunma mekanizması olarak meydana gelir. Cildin sertleşmesi sebebiyle esnekliğini kaybetmesi biçiminde oluşan ayak nasırları, daha kötü boyutlara ulaştığı zaman, daha fazla ağrı oluşturmaya başlar ve tedavi edilmesi de zor bir hale gelir. Bu sebeple vücudun herhangi bir yerinde nasır ortaya çıkarsa ilerlememesi adına hiç beklemeden tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasır, ilk oluştuğu zamanlarda genellikle rahatsızlık hissi meydana getirmez ve çıktığı yer parmak arası olduğunda çoğu kez ileri boyutlara ulaşıncaya kadarda herhangi bir ağrı olmaz. Ardından nasır ilerleyen boyutlara ulaştığı zaman belirtiler kendini gösterir. Nasır belirtileri neredeyse her insanda aynı şekilde ortaya çıkar ve en fazla görülen belirtiler şu şekildedir:

Pandemi Nedir?
  • -Nasırın oluştuğu yerde şiddetli ağrı
  • -Nasırlı deride kalınlaşma ve sertlik oluşması
  • -Derecesi ilerleyen nasırlarda ağrı görülen yerde renk değişmesi ve büyümesi
  • -Nasır çıkan yerin çevresinde iltihaplanma görülmesi
  • -Kalınlaşan deride nasırın uç bölgesinin meydana gelmesi
  • -Hafif boyutta olan nasırlarda baskının yok edilmesiyle kaybolan ağrı
ayaktaki nasir nasil gecer
Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasır Neden Olur?

Nasır, en çok ayaklarda ortaya çıkar ve en sık görülen sebebi de ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabıların tercih edilmesidir. Diğer taraftan yüksek topuklu ve rahatsız edici ayakkabıları giymek, giyilen ayakkabının da ayağın şekline uygun olmaması ve ayağa vurması da nasırın ortaya çıkmasına etki eden nedenler arasındadır. Günlük hayatta ayakları ayakkabı içinde uzun zaman duran ve terleyen insanlarda da sık sık nasır çıktığı gözlemlenir. Ayakkabı dışında uzun zaman çıplak ayakla gezen, bu nedenle de ayakları sürtünmeye ve kuruluğa uğrayan insanların da nasıra maruz kalma riskleri vardır. Nasırın meydana gelmesine zemin hazırlayan başka nedenler ise, ayağın belli bir bölümünün devamlı baskıya uğraması, ayağa giyilen ya da takılan aksesuarların ayağa sürtmesi, yürüme biçiminde görülen bozukluklar olmaktadır

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply