Nezle Nasıl Geçer? Nezleye Ne İyi Gelir?, Nezle, solunum borusunun içine yuvalanan virüslerin sebebiyet verdiği bir hastalık çeşididir. Dünyada en fazla ortaya çıkan hastalıklar arasında yer alan bu hastalık, burunun tıkanmasına ve hapşırma gibi belirtiler oluşturur. Buruna giriş yapan virüslerin kuluçka süreleri üç günü bulmaktadır. Bununla birlikte buruna yerleşen virüslerin bahsi geçen kuluçka süresinde, vücut tarafından dışarı atılması amacıyla farklı yollar vardır. Söz konusu yolların ise genellikle burun akıntısı ve hapşırma olduğu tespit edilmiştir. Nezle rahatsızlığı, evlerde de doğal yöntemlerden faydalanarak geçebilmektedir. Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz birçok doğal tedavi yöntemi vardır. Ancak bunları tercih etmeden önce doktorunuzdan bilgi almanız oldukça önemlidir. Nezle neden olur, Nezle kaç günde geçer ve nezleye ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Nezle Neden Olur?

Nezleye en fazla sebep olan virüs türleri rinovirüslerdir. İnsanlarda en sık ortaya çıkan viral enfeksiyonlar arasında yer alan, Nezlede, burun, sinüsler, boğaz ya da larinks, vücuttaki en fazla olumsuzluğa maruz kalan yerlerdir. Nezle veya soğuk algınlığı olarak bilinen bu rahatsızlık, en fazla burnu, farenjit boğazı ve sinüzit sinüslere zarar verir.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezle hastalığı da diğer hastalıklar gibi vücutta bazı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Özellikle burun, boğaz ve baş ağrısı gibi belirtileri vardır. Nezlenin belirtileri şu şekildedir:

Melisa Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

-Nezle rahatsızlığında genelde en fazla görülen belirti yüksek ateştir.

-Bununla birlikte de boğaz ağrısı ve boğazda yanma hissi görülür.

-Burunda akıntı ve burun tıkanıklığı görülmektedir.

-Devamlı hapşırık oluşur.

-Kuru öksürük kendisini gösterir.

-Gözler sulanır ve gözlerde yanma hissi meydana gelir.

-Kulaklarda dolgunluk hissi oluşur.

-Dinmeyen şiddetli baş ağrısı ortaya çıkar.

-Yorgunluk ve kırgınlık hissi görülür.

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle, çoğu zaman evde kendi kendine bitkisel yollar ile tedavi edilebilmektedir. Nezle rahatsızlığına maruz kaldıysanız günümüzde adını sıkça duyduğumuz  nane limon karışımından faydalanarak kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Düzenli şekilde bu karışımı içmeniz halinde hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz. Nezleye iyi gelen doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir:

-Zencefil ve bal gibi faydalı ürünleri bir araya getirerek oluşturulan çaydan günlük düzenli olarak tüketmek, nezleye iyi gelebilir.

-Tarçın, bal ve süt ile oluşturulan karışımı içerek nezleden kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

-Ihlamurun içerisine limon ilave ederek elde edilen bitki çayı yine nezleye iyi gelmektedir.

-Bünyesinde C vitamini yer alan besin öğeleri, soğuk kış zamanlarında nezle gibi hastalıklardan korunmak amacıyla bol bol tercih edilmelidir.

-Boğaz pastilleri nezleye iyi gelmektedir.

Nezle Nasıl Geçer?

Evde kolaylıkla uygulanacak bazı yöntemler sayesinde kısa zamanda nezleye sebep olan virüsleri dışarı atabilirsiniz. Nezle nasıl geçer sorusuna aşağıdaki yöntemleri kullanarak cevap bulabilirsiniz.

Bol bol sıvı tüketmek

Nezlenin ortadan kalkması amacıyla en fazla tavsiye edilen yöntemlerden biri bol bol sıvı almaktır. Günlük 2-2.5 litre kadar su tüketmek oldukça faydalıdır.

Kusma Nedir? Kusmaya Ne İyi Gelir?

Yeteri Kadar Dinlenmek

Nezle türündeki hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlü olmalıdır. Nezleye maruz kalındığında halsizlik ve yorgunluk hissi normaldir. Bu sebeple de bol bol dinlenmek gerekmektedir. Dinlenme ile beraber vücut kendine gelecektir.

Nemlendirin

Nezle sebebiyle oluşan burun tıkanıklığı size huzursuzluk hissi veriyorsa, burun damlalarından destek alabilirsiniz. Burun spreyi ve ağız gargarası da yine nezleye karşı oldukça etkilidir. Burun ve boğazda meydana gelen tıkanıklığı gidermek amacıyla tuzlu su ile gargara yapmak büyük yarar sağlar. Ardından da buruna tuzlu suyu çekmek yine faydalıdır. Böylece bu yöntem sayesinde burun tıkanıklığınız büyük ölçüde azalır.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply