Nezlenin Belirtileri Nelerdir, Nezle, özellikle soğuk kış aylarında kendisini gösteren bir hastalık türüdür. Nezle olan kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında hapşırmak, burunda akıntı, burunda tıkanıklık, boğazın hafif şekilde kaşınması, iştah kaybı, devam eden zamanlarda mide bulantısı, ishal ve kusma yer almaktadır. Normal şartlarda nezle 4-5 günde iyileşen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda nezle, 10 gün boyunca sürer ve önlemler alınmazsa bronşit ve zatürre olarak bilinen daha ağır hastalıklara yol açar. Bahsi geçen hastalıklarda görülen belirtiler arasında balgamlı öksürük, kulak ağrısı, yüksek ateş ve işitme sorunları yer alır. 

Nezle Nasıl Geçer?

bitki cayi
bitki çayı

Nezle evde doğal yöntemlerin kullanılması ve bazı önlemlerin alınmasıyla kısa sürede tedavi edilebilir. Nezlenin geçmesi için vitamin takviyeleri, boğazı yumuşatmaya yarayan bitki çayları, bol sıvı tüketimi ve sıcak bir ortam fayda sağlayacaktır.

Nezleye Ne İyi Gelir?

c vitamini
c vitamini

-Nezleye maruz kalanların bol bol dinlenmesi gerekir.

-Su ve sıvı alımı en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Bununla birlikte içilecek olan suya limon ilave ederek C vitamininin artması sağlanmalıdır. 

-Nezleye karşı en fazla ihtiyaç duyulan vitamin türü C vitamini olduğundan dolayı C vitamini takviyesi yapılmalıdır.

-Tıkanmış olan buruna burun spreyi tercih edilebilir.

-Bol miktarda bitki çayı içilmelidir. En yararlı bitki çaylarında baktığımızda Ihlamur, adaçayı, kuşburnu ve yeşil çay tavsiye edilmektedir.

-Bulunulan ortamı sık sık nemlendirmek gerekir. Bu da solunumu daha rahat hale getirecektir.

Atom Çayı Nedir?

-Tuzlu suyla gargara yapılmalıdır.

-Nezle, bulaşıcı bir hastalıktır. Bu sebeple de alabalık ortamlara girmemek gerekir.

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply