Tüketicilerin tercihlerine değer veren firmaları her zaman takdir etmek gerekir. Ülkemizde giderek artan cep telefonu kullanımına paralel olarak, GSM operatörleri arasında yaşanan rekabet bizlere fayda sağlıyor. Özellikle 2014 yılıyka beraber başlatılan numara taşıma sayesinde, operatöründen yada kullanmakta olduğu tarifelerden yakınanlara fırsat doğdu. Elbette cazip hediye ve kampanyalar da numara taşımayı cazip hale getiriyor. Numara taşıma işlemi sayesinde kullanılan numaradan vazgeçmeden diğer operatörleri deneme fırsatı var. Bu aşamada birçok insanın sorduğu numara taşıma işlemi kaç sürer, numara taşındıktan sonra tekrar taşınma süresi nedir, numara taşıma için neler gibi sorular akla geliyor. Bu sorulara yazımızda yanıtlar vermeye çalışacağız.

Numara taşıma konusunda getirilen kolaylıklarla operatör firmaları yeni müşteri kazanmanın yollarını aramaya başladı. Fırsat olarak görülebilecek hediye ve kampanyalarla yeni abone kazanmaya yöneldi. Düzenlenen bu kampanyalar, pek çok abonenin belli dönemlerde numara taşıma yapmasına neden oluyor. Numara taşıma, kullanılan numara değişmeden operatörün değiştirilmesi olarak ifade edilebilir. Operatör firmaları rekabetiyle numara taşıma işlemleri çok daha kolay hale getirildi. Kullanıcılar için bedava internet, konuşma ve SMS paketleri hediyeleri gibi fırsatlar bulunuyor. Hat sahibinin bizzat kendisinin firmanın  en yakın iletişim merkezine giderek, kimlik ve son 3 aya ait herhangi bir faturası ile başvurması numara taşıma işlemini başlatacaktır.

Numarama Taşıma İşleminin Süresi

Numara taşıma kararını verenler, bir an evvel hattını kullanmak ister. Bu nedenle numara taşıma sırasında en merak edilenlerden biri, numara taşıma işleminin süresi olur. Operatöre göre farklılıklar gösterebilse de, genel olarak numara taşıma işlemi süresi yasal olarak en fazla 6 gündür. Daha önce de hattınız açılır ve bu sürenin aşılması pek mümkün değildir. Bu sürenin kısalmasını belirleyen ise eski operatörünüz olur. Yeni operatöre geçiş amacıyla onay, eski operatör firma tarafından en geç 2 günde verilmelidir. Eğer yasal olarak numara taşıma işlemi için bir sorun yoksa, yasal süre 6 gün olsa bile 2 yada 3 gün içinde numara taşıma işlemi tamamlanır. Numara taşıma işlemi aşamaları, size SMS ile bilgi olarak iletilir.

Turkcell Faturaya Ek Telefon Nasıl Alınır?

Numara Taşıma İşlemi İçin Ne Kadar Süre Gerekir?

Kimse avantajlı kampanyalara hayır diyemiyor ve hattını farklı operatöre gördüğü kampanya ile geçirmek istiyor. Ancak numara taşıma işlemini tekrar başka operatöre geçirebilmek için belli bir süre gerekiyor. Numara taşıma işlemi için belirlenen yasal süre, son numara taşımadan 3 ay sonrasıdır. Aynı zamanda kullanıcılar, 1 yıl içinde en fazla 4 kez numara taşıma işlemi yapabilir. Numara taşıma işleminin ret edilmesinde görülen en fazla neden, bu yasal sürenin dolmamış olmasıdır.

Numara Taşıma İşlemi Nerelerden Yapılabilir?

Numara taşıma işlemi yapma acıyla kullanabileceğiniz ilk nokta, GSM firmalarının satış merkezleri olabilir. Hemen her AVM’de yada yaşadığınız yerin ana  caddelerinde göreceğiniz bu satış noktalarına kimliğiniz ve son 3 aya aya ait adınıza kayıtlı bir faturayla gitmeniz yeterli olur. Diğer iki yol ise, cep telefonu operatörlerinin çağrı merkezleri ve resmi internet sitesidir. Ancak her iki yöntemde de size SMS ile bilgilendirmeler yapılsa bile, yeni hattı almak ve evrak teslimi için satış merkezine uğramanız gerekebilir. Ayrıca firmaların resmi internet siteleri dışında bir internet sitesini numara taşımada kesinlikle kullanmayınız.

Numara Taşıma Sırasında Bunlara Dikkat Edin

  • Numara taşımanın hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesi için kimliğiniz ve son 3 aya ait güncel faturanızla başvurunuzu yapın.
  • Daha önce numara taşıma işlemi yaptıysanız, 90 günlük sürenin geçmiş olduğundan emin olun.
  • Bu aşamada en önemli nokta ise önceki operatör firma ile süren sözleşmeniz olur. Eğer taahhüt süreniz dolamamış ise, cayma bedeli olarak bir maliyet ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu cayma bedeli son faturanıza yansır.
Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply