Ofansif Ne Demek

Kelime bana olduğu gibi birçok kişiye spor etkinliklerini hatırlatıyordur. Asıl görevi olmasa da hücum düşünen sporcular için bu ofansif ifadesi kullanılıyor. Ancak ofansif ifadesini sadece spor ile kısıtlamamak gerekiyor. İş, özel yada günlük rutin yaşamında da ofansif ifadesini hak eden insanlar görebileceğinizi düşünüyorum. Zıt kelimesi ile bazen kelimeler anlam katmak çok daha doğru olabiliyor. Bu nedenle de ofansif kelimesinin zıt anlamlısı olarak defansif kelimesini göstermek yararlı olabilir. Ofansif ne demek sorunu farklı örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Ofansif Kelimesinin TDK’deki Karşılığı

Bir kelimenin anlamı için belli standartlarla çalışma yürüten  güvenilir kurum Türk Dil Kurumu (TDK), ofansif kelimesinin karşılığı olarak atak veya atağa dayalı olarak gösteriyor. Temelde İngilizce kökenli olduğu TDK tarafından da ifade edilen ofansif, Türkçe kelimeler arasında da yerini almıştır. Ofansif kelimesi, hücum ya da saldırı gibi kelimeler ile de yakınlık gösterir. Hücuma yada atağa kalkmaya yatkın olan kişiler için de ofansif ifadesi kullanılmaktadır.

Ofansif kelimesinin anlamını en iyi biçimde futbol ve takım sporlarının kullanıldığını görebilirsiniz. Ofansif bir takım, rakibine üstünlük kurmak amacıyla daha atak futbol yada basketbol oynayan olarak ifade edilir. Ofansif bir futbolcu ise, asıl görevi hücum olmayıp defans yada orta sahada görev alsa bile atak yapmayı ve hücuma yönelik oynayan oyuncu olarak gösterilir.

Kelime aynı zamanda, ileriye doğru ya da ileriye dönük gibi değişik anlamlar kapsamında da kullanılmaktadır. Bu anlamıyla da günlük günlük yaşam içerisinde, yaygın olarak kullanıldığı görülür. Gündelik yaşamında her konuda atak olmayı, sürekli üstünlük kurmak amacıyla hücum etmeyi düşünen kişiler için de ofansif ifadesinin kullanıldığını görebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kaçta Açılıyor? Ziraat Bankası Kaçta Kapanıyor?

Spor ile Özdeşleşen Ofansif

Tartışma programlarında ofansif davranışlar gösteren kişiler görmüşsünüzdür. Her konuda kendini öne çıkarıp üstünlük kurmaya çalışan kişileri ofansif kelimesiyle ifade etmek yanlış olmayacaktır. Ancak kelimenin karşılığını en iyi ifade eden spor ve takım oyunlarıdır. Futbol, basketbol benzeri oyunlarda, sürekli hücumu düşünerek hareket eden oyuncu yada takıma uyan kavram budur. Ofansif olanlar; hücum yapmayı sever, defans onlara göre değildir, savunmada kalmayı sevmezler, gol yada sayı yapma yetenekleri fazladır.

Ofansif oyuncular dendiğinde, dünyaca tanınan ve ülkemizde de futbolcu ve teknik adam olarak görev yapan Roberto Carlos ilk aklıma gelen olur. Sol bek olarak bir defans oyuncusu olsa bile, hücum etkinliklerinde her zaman yer almayı seviyor ve gole katkı veriyordu. Bana göre ofansif kelimesini her açıdan gösteren bir futbolcuydu.

Ama ofansif kelimesini bu kadar spor ile özdeşleştirir gibi olsak bile, günlük yaşam içinde ofansif davranış yapısına uyan birçok kişi için kullanılabildiği görülür. Türkçe ’de yerleşik olarak kullanılmakta olan en önemli yabancı kelimelerden biri olan ofansif, savunmayı sevmeden hücum düşünen kişilere yakıştırılmaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply