Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Nedir: Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, okula başlamamış olan çocuklar için önemli bir bölümdür ve söz konusu bölüm belirli yaş grubunda yer alan çocukların okula başlamadan öncesindeki hayatlarında onlara destek olacak, kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak ve okul hayatına hazır hale getirecek kişilerin yetiştirilmesini amaçlar. Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde eğitim alacak olan öğrencilerin, öğrenme ve öğretmeye karşı ilgisi olan, disiplinli, çocuklarla iletişim kurma yeteneğine sahip ve sorumluluk sahibi olmaları beklenmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, sadece sözel puan türünden öğrenci kabul etmektedir. Bunun yanı sıra bahsi geçen bölümü tercih edecek öğrenciler 4 yıllık bir lisans eğitimine tabi tutulur.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü tercihlerinde bulunduran öğrencilerin 8 dönemlik eğitim hayatları boyunca alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Okul Öncesi Eğitime Giriş

Eğitim Felsefesi

Eğitim Bilimine Girişi

Anne Çocuk Sağlığı İlkyardım

Türkçe Yazılı Anlatım

Türkçe Sözlü Anlatım

Öğretim İlke ve Yöntemleri

Eğitim Sosyolojisi

Özel Eğitim

Sınıf Yönetimi

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden aldığı derslerin tümünü başarılı şekilde tamamlayarak mezun olan bireyler, Okul Öncesi Öğretmenliği unvanını alırlar. Görev aldıkları kurumlarda eğitim verecekleri çocukların eğitim hayatına hazırlanması, kişisel gelişimlerinin daha verimli olması, sosyal ortamda nasıl davranacaklarını öğrenmesi gibi konularda onlara destek olurlar.

Biyoteknoloji Bölümü Nedir?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü başarılı şekilde bitiren mezun olan bireyler, kamu ya da özel eğitim kurumlarında görev yapma imkanına sahip olurlar. 4 yıl boyunca aldıkları eğitimle beraber iş hayatına başlamaları mümkün hale gelmektedir. Bahsi geçen bölümü başarıyla tamamlayan kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilmeleri amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli düzeyde puan almaları istenmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply