Ons Altın ve Gram Altın Nedir?: Her geçen gün daha fazla gelişen teknoloji ile birlikte, bankacılık alanındaki hizmetlerin elektronik cihazlar üzerinden yapılmasına ortam hazırlanması, yatırım yapmak isteyenlerin bu ortamda işlem yapmasını mümkün hale getirmeye başladı.

Bulunduğumuz dönemde geleneksel şekilde görülen kuyumcuya giderek altın alma olayı hala devam etse de, bankaların kuyumcular ile olan altın alış satış işlemindeki rekabeti göz önüne alındığında bankaların daha önde olduğu görülüyor.

Bankalar üzerinden yapılan altın alış satış işlemlerinin birçoğu gram altın olarak göze çarpıyor.

Ons altın ve gram altın tarafında yapılan altın alış ve satış işlemlerinin aynı oranda olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple de pek çok yatırımcı gram altın mı, Ons altın mı diye sormaya başlıyor.

Gram Altın Nedir?

ggram altin
Gram altın nedir?

Gram Altının 1 gram altın değerinde olduğu görülüyor. Gram Altın, İstanbul Altın Rafinerisi’nin tescile sahip bir markası olmasının yanında, 1 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, ve 100 gr şeklinde, 995 ya da 999.9 saflıkta üretimi yapılan, standart ağırlıkta ve standart saflıkta olan, garantili şekilde işlenmeyen altın külçeleri olmaktadır.

Gram Altın’ın tasarlanıp ve çeşitlendirilerek üretiminin yapılmasının en büyük nedeni, para birimlerine benzer şekilde ayrılıp kullanılmasının basit hale getirilmesidir.

Ons Altın Nedir?

Ons Altin Nedir
Ons Altın Nedir?

Altın, gümüş, elmas, platin gibi değerli taşların fiyatları hesaplanırken ons birim fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır.

Diğer taraftan, sabit birim fiyatlarının da ons birim fiyatı ile değerlendirildiği bilinmektedir.

Ons sözcüğünün sembolüne baktığımız zaman OZ olduğunu görürüz ve aslında bu bir kütle birimi olarak bilinir.

Burçlar Ve Tarihleri Neye Göre Belirleniyor

Dünyada genel olarak ons altın, 31.10 Has Altın şeklinde tabir edilmektedir. Ons altın, gram altın hesaplamasını Türk Lirasının karşılığında yapmak amacıyla kullanılmaktadır.

Ardından ise gram altın fiyatının üstünden çeyrek altın ve yarım altın fiyatları hesaplanır.

Gram Altın mı, Yoksa Ons Altın mı?

Gram Altın mı, Yoksa Ons Altın mı?
Gram Altın mı, Yoksa Ons Altın mı?

Ons altın dünya üzerindeki bütün yatırımcı ve merkez bankalarını ilgilendiren bir konudur ve uluslararası arenada işleme tabi olurken, gram altın ise yalnızca Türkiye’de yaşanan hareketlenmeler sonucunda değişime uğramaktadır.

Ons üzerinde görülen artış veya düşüş durumlarının gram altına çok sert şekilde etkisi olmadığı görülebilir.

Ons yönünden altın fiyatının yükselmesi gram altında artış olması amacıyla Türk Lirası’nda değer kaybı veya ons yönünden ortaya çıkacak değerlendirme sonucunda Türk Lirası’nda yaşanan değerlenme miktarından daha fazla olması gerekir.

Bu duruma paralel şekilde, pek çok kez Ons yönünden ortaya çıkan artışlar veya düşüş durumları aynı miktarda gram altının da etkilenmesine yol açacaktır. 

Kısa şekilde değinmek gerekirse, ons altında görülen farklılıklar gram altında yaşanan değişmelerden daha çok kalıcı olmaktadır. Bunun sonucunda da kazanç miktarları daha tatmin edici olacaktır.

Gram Altın Sertifikası Nedir?

gram altin
Gram Altın Sertifikası Nedir?

Gram altın, dünya standartlarına uyan ayar ve gramajda, mini bir külçe olduğu kabul edilen sertifikadır. Gram altının standartları, paketlenmiş olan gram altınlarda önümüze çıkmaktadır.

Gram Altın Aldıktan Sonra Satılır mı, Nasıl Satılır?

gram altin1
Gram Altın Aldıktan Sonra Satılır mı, Nasıl Satılır?

Gram altının Türkiye’deki tüm kuyumcular, sarraflar ve döviz bürolarına satışı yapılabilir ve karşılığında nakit almak mümkündür. Türkiye’nin haricinde, banka ve Dubai Altın Borsası’nda da altın alış ve satışı yapılmaktadır.

E-imza Nedir?

Gram Altının Avantajları Nelerdir?

gram altin2
Gram Altının Avantajları Nelerdir?
  • -Gram altın üretimi yapılırken işçiliğin olmamasından dolayı alış ya da satış yapılırken de işçilik ücretinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca satışı yapılırken zarar durumu da yoktur. 
  • -Bankalar üzerinden altın hesabı açılarak yatırım yapmak mümkündür.
  • -Gram altın işlemlerinde tarih sorunu olmamaktadır.
  • -Her insanın bütçesine uyumludur.
  • -Saklanması oldukça basittir.
  • -Nakite dönmesi mümkün olan en kolay altın türü olmaktadır.

Çeyrek Altında Kaç Gram Has Altın Bulunur?

ceyrek altin
Çeyrek Altında Kaç Gram Has Altın Bulunur?

Ulusal piyasalar baz alındığı zaman 1 Ons altına karşılık gelen değer 31,10 gram has altın olarak hesaplanır.

Örnek vermek gerekirse Ons fiyatının 1.350 dolar değerinde olduğunu farz edelim. Dolar kurunun 3,81 TL olduğunu göz önüne alırsak ve iç piyasalarda gram altına karşılık gelen Türk Lirasının hesaplamasını yapalım. Ons altın için belirlenmiş olan fiyatı 31,10’a bölerek, söz konusu dolar fiyatı ile çarptığımız zaman meydana gelen sonuç üzerinden has altın fiyatını belirlemek mümkündür. 1.350/31,10 x 2,96 = 128,48 TL has altın anlamına gelmektedir.

Altın fiyatlarına göz attığımız zaman sürekli değişken bir durumda olduğunu görürüz. Uluslararası piyasalar bazında meydana gelen dalgalanma durumları ons altın fiyatının direkt olarak etkilenmesine sebep olmaktadır.

Genel olarak uluslararası piyasalarda olumsuz zamanların olduğu dönemlerde altın fiyatlarında artış görülmektedir.

Bu konunun nedenine baktığımızda ise altın, eski zamanlardan günümüze kadar var olan ticaretin yapılmaya başlandığı senelerden bu yana para ya da değerli mal şeklinde kabul edilmesinden dolayı piyasalar açısından güvenli liman algısı olarak algılanmıştır.

İmei Öğrenme - Kullandığınız Cihazın İmei Numarasını Sorgulama

Fakat altının gram olarak değerlendirilmesi yatırımcıların ons altını ve dolar/tl paritesinin genel özelliklerini takip etmesi ve değerlendirmesi daha güvenli bir durum olmaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply