Örgün öğretim ya da diğer bir tabirle örgün eğitim en fazla duyulan ve en sık tercih edilen eğitim çeşididir. Her yaştan öğrencinin kendisine yer edindiği örgün eğitim, okul öncesinde, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde aynı düzeyde olan kişilere belli bir program dahilinde verilen eğitime örgün öğretim adı verilir. Düzenli şekilde belirlenmiş bir plan ve program kapsamında devam eden bu eğitim çeşidinin içerisinde yer alan öğrenciler tam gün olarak yani sabah okula gidip öğleden sonrada okuldan döner. Bu eğitimde öğrenci gelişimi amaç edinir ve Milli eğitim Bakanlığının talimatları, çalışmaları ve yasaları kapsamında değişim gösterebilir. Örgün eğitimde normal olarak bazı vazgeçilmez konular vardır. Bunlar; okul, öğretmen, eğitmen, yüz yüze eğitim, sıra, masa, tahta gibi eşyalar, sınıf ve öğrenciler olmaktadır. Örgün eğitime okul eğitimi olarak hitap etmekte pek yanlış sayılmaz. Örgün eğitimde herkes aynı seviye de aynı sınıfta ve farklı kademelerde eğitim görür. Yani her bireyin kendi düzeyinden eğitim gördüğü bir eğitim türüdür. Örgün eğitimde aşamalar vardır ve kişi kendisini her geliştirdiği zaman eğitim seviyesinde de yükselme kaydeder. Örgün eğitimde var olan aşamalar, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örgün Öğretim Türleri Nelerdir?

Örgün eğitimde yukarıda da bahsettiğimiz üzere bazı aşamalar vardır. Bu aşamalara örgün eğitim türleri adı da verilir. Bahsi geçen öğretim türünün aşamaları yine daha önce söylediğimiz üzere okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğretim mevcuttur. Üniversitelerin örgün eğitimleri de değişiklik gösterir. Bu konuda harçsız, burslu ve ücretli türleri vardır.

Adalet Bölümü Nedir?

Örgün Öğretim ile Uzaktan Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Bulunduğumuz dönemde oldukça yaygın olan ve en fazla tercih edilen eğitim türlerinden biride uzaktan eğitimdir. Eğitim almak isteyen kişi hangi kıta, hangi ülke, hangi şehir olursa olsun bu eğitim türüyle eğitim alma imkanına sahiptir. Fakat örgün öğretim bu durum farklıdır. Eğitim almak isteyen kişinin eğitim alacağı kuruma yani okula gitmesi gerekir. Okula gitmeyen kişilerin eğitimleri geçersiz sayılır. Ancak uzaktan eğitim seçeneğiyle okula gitmeye gerek kalmadan eğitim alarak mezun olmak mümkündür. Aradaki fark tam olarak budur.

Örgün Öğretim Ücretli Mi?

Örgün eğitimde harç ücretleri 2012 senesinde yapılan düzenleme sonucunda kaldırıldı ve artık alınmıyor. Şu anda sadece ikinci öğretim kapsamında eğitimlerini devam ettiren öğrenciler harç ücreti ödemesi yapıyor. Yani örgün eğitim ücretli bir eğitim türü değildir. Fakat bazı koşullarda örgün eğitim alan kişilerinde harç ödemesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Örnek verecek olursak, üniversitenin belirlemiş olduğu tarihlerde eğitim hayatını bitirmeyen öğrencilerden harç ücreti tahsil edilir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply