Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Nedir: Özel Eğitim Öğretmenliği, zihinsel, duygusal veya fiziksel engeli bulunan insanların eğitimlerine kesinti olmadan devam etmeleri amacıyla deneyimli hale gelen öğretmenlerin yetiştirilmesini hedefleyen bir bölümdür. Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünden mezun olan bireyler, özel eğitim öğretmeni unvanına sahip olmaktadır. Özel eğitim öğretmenleri, alışılagelmiş öğretmenlik yöntemlerinin yetersiz olduğu konularda aldıkları eğitimleri sayesinde öğrencilerine öğrendikleri yöntemleri uygulayarak onların öğrenimlerine katkıda bulunurlar.

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Özel Eğitim Öğretmenliği, 4 yıllık bir lisans programıdır ve üniversitelerin Eğitim Fakültesinde yer alan bir bölümdür. Bu bölümde eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin aldığı yeterli düzeydeki sözel puan türünden tercih yapmaları gerekmektedir. Bahsi geçen bölüme öğrenci kabulü sadece sözel puan türünden yapılmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünün son dönemlerde oldukça popüler hale gelen ve ihtiyaç duyulan bir bölüm haline gelmesiyle, bu bölümde öğrenim gören öğrenci sayısında da artış meydana gelmiştir. Bu bölümde eğitim alacak olan öğrenciler, söz konusu bölüme dair birçok konuda deneyimli hale gelirler. Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünde yer alan bazı dersler şu şekildedir:

Eğitim Psikolojisi

Zihin Yetersizliği ve Otizm Spektrum Bozukluğu

Özel Eğitim

Öğrenme Güçlüğü ve Özel Yetenek

İşitme ve Görme Yetersizliği

Erken Çocuklukta Özel Eğitim

Uygulamalı Davranış Analizi

Özel Eğitimde Teknoloji Destekli Öğretim

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Nedir?

Braille Okuma ve Yazma

Özel Eğitimde Sanatsal Beceriler

Özel Eğitimde Sosyal Uyum Becerilerinin Geliştirilmesi

Özel Eğitim Öğretmenliği Mezunu Ne İş Yapar?

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünde aldığı tüm eğitimler sayesinde başarılı olarak mezun olmaya hak kazanan bireyler, ihtiyaç sahibi olan kişilere eğitim vermek, onlara zihinsel, duygusal veya fiziksel alanlardaki eksiklik durumlarını hissettirmeden eğitilmesini sağlama da görev alırlar.

Özel Eğitim Öğretmenliği Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünü tercih ettikten sonra bu bölümde gördüğü ayrıntılı dersler sayesinde mezun olarak diplomasını alan ve özel eğitim öğretmenliği unvanını elde eden bireyler, özel ve kamuya ait olan tüm kurum ve kuruluşlarda görev alma imkanına sahip olurlar. Özel eğitim öğretmenlerinin görev alabileceği yerler arasında özel eğitim merkezleri, okullar ve hastaneler yer almaktadır. Bahsi geçen bölüm mezunlarının kamuya ait olan kurumlarda görev alabilmesi adına Kamu Personeli Seçme Sınavından alacakları puanla atanmaları mümkün olmaktadır. Bunların haricinde kişisel eğitim danışmanlığı yapmaları da mümkündür.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

1 Yorum

  1. Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım

Leave A Reply