Pandemi Nedir, Koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana adını sık sık duyduğumuz pandemi sözcüğünün anlamı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Pandemi kısaca, dünya üzerinden birden çok ülke sınırlarına ya da kıtalara yayılan, oldukça büyük noktalara kadar yayılmış olan ve etkisini de son derece büyük oranda gösteren salgın hastalıklara verilen bir terim olarak bilinir. Ortaya çıkan hastalıktan korunma ve kontrolünün sağlanması amacıyla alınan tedbirlerinin uygulanmasıyla, söz konusu hastalığın toplumun içerisinde yayılmasını önlemek, bununla birlikte de pandeminin erken zamanlarında enfekte olacak insanların sayısını düşürmek ve pandemi sebebiyle meydana gelebilecek vakaların azaltılması mümkün bir durumdur. 

Pandemik Hastalık Nedir?

Pandemik Hastalik Nedir
Pandemik Hastalık Nedir?

Pandemik hastalık, dünyanın tüm yerleşim yerlerinde yaşayan insanların sağlığını ciddi oranda tehdit altına alan bulaşıcı hastalıkların genel bir adıdır. verilen bir isimdir.

Pandemi Nasıl İlan Edilir?

Pandemi Nasil Ilan Edilir
Pandemi Nasıl İlan Edilir?

Pandemi ilan edilmesine yetkili olarak görevlendirilen kuruluş, Dünya Sağlık Örgütü yani kısa ismiyle WHO olarak belirlenmiştir. Kendisini sonradan gösteren bir virüsün insandan insana hızlı ve basit bir biçimde yayılmaya başlaması pandemi ilan edilmesi adına son derece önemli bir durumdur. Pandeminin toplumda kendisini göstermesi, virüsün bulaştırıcılık özelliği, hastalığın meydana gelme yeteneği, toplumda yer alan kişilerin bağışıklık durumu, kişiler arasındaki temas ve toplumlar arası yapılan ulaşım özellikleri, risk durumlarını varlığı, sağlık hizmetlerindeki yeterlilik ve iklimin durumuna göre bu konu farklılık gösterir. 

Koronavirüs Neden Pandemi İlan Edildi?

Koronavirus Neden Pandemi Ilan Edildi
Koronavirüs Neden Pandemi İlan Edildi?

Dünyayı ve ülkemizi kısa sürede etkisi altına alan ve insan sağlığına karşı son derece ciddi etkileri olan koronavirüs, tehlikeli bir virüs türü olması sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edildi. Bunun sebebi ise son derece hızlı yayılması ve genel olarak yayılmasını önlemek amacıyla koruyucu tedbirlerin alınmasını sağlamak ve hastalığın kontrol altında tutulması açısından koronavirüs pandemi ilan edildi. 

Sivilceye Ne İyi Gelir? Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Neden Olur?

Tarih Boyunca Görülen Pandemiler Hangileridir?

Tarih Boyunca Gorulen Pandemiler Hangileridir
Tarih Boyunca Görülen Pandemiler Hangileridir?

-Kara veba hastalığı

-Kolera hastalığı

-Bazı grip türleri

-Tifo

-Domuz gribi

-Koronavirüs

Share.

2005 Yılından Beri Aktif Olarak Web Siteleri ile ilgilenmekteyiz. Eğitim , Sağlık ve Teknoloji başta olmak üzere Finansal konularda araştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Site kurucusu ve Google Fanatiğiyim.

Leave A Reply