Provizyon Ne Demek, Provizyon, bir hesaba ait ön onay süresinin tanımıdır. Fransızca kökenli bir sözcüktür ve buradan dilimize geçmiştir. Bazı kullanıcılar, kart hareketlerine girdiği zaman burada bekleyen provizyon terimine denk gelmektedir. Bu esnada söz konusu banka, yapılan harcama ve çekimin yakıldığı yerin doğrulanmasıyla çalıntı olma ihtimalinin araştırmasını yapmaktadır. Söz konusu onay süresine bu sebeple de provizyon adı verilmiştir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Karti Bekleyen Provizyon Nedir
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Hesap kartında olduğu gibi yine kredi kartında da bekleyen provizyon ifadesi görüldüğünde bu karttan harcanan miktarın hırsızlığa karşı korunması adına uygulanmaktadır. Bekleyen provizyon ibaresi gün boyunca karşınıza çıkacaktır ve günün sonunda ise sizden yana bir talep gelmezse ve bir sıkıntı olmazsa kartınızın harcaması şeklinde sayılacaktır. Bununla birlikte bu süreç, kullanıcıları ve bankaları dolandırıcılık ve hırsızlık gibi durumlara karşı koruma altına almış olacaktır. Diğer taraftan, söz konusu işlemin provizyonda olduğu zamanlarda kartınızdan harcama miktarı çekilmemiş olur. Harcamaya ait tutar karttan düşmüş olarak gözükecek, fakat ön oynayın gelmesinden sonra dönem içi harcamaya eklenir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Surer
Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Gün içerisinde yapılmış olan işlemlerin genelde günün bitiminde provizyondan çıktığı görülür. Bununla beraber söz konusu süre genelde bir gün sürer. Ancak kart ve işlemin yapıldığı pos cihazına ait bankaların farklı olması halinde bu süre 2 günü bulabilmektedir.

Bekleyen Provizyon İptal Edilir mi?

Bekleyen Provizyon Iptal Edilir mi
Bekleyen Provizyon İptal Edilir mi?

Bekleyen provizyonu yalnızca kullandığınız bankayla iletişime geçerek iptal ettirme şansınız vardır. Ayrıca bunu yapabilmek adına banka sizden haklı bir sebep isteyecektir. Karttan yapılan harcamanın size ait olmaması bu sebeplerden bir tanesidir.

Burçlar Ve Tarihleri Neye Göre Belirleniyor

Provizyon Kontrolü Nasıl Yapılır?

Provizyon Kontrolu Nasil Yapilir
Provizyon Kontrolü Nasıl Yapılır?

Provizyonda bekleyen işlemlerin kontrolü son derece kolay bir şekilde görülebilir. Yapılması gereken tek bir şey vardır. Bu da online bankacılık girişi yaparak buradan ilgili menüye girerek provizyon kontrolünü yapmaktır. Online bankacılık sistemine dahil olmayanlar ise bekleyen provizyon işlem kontrolünü müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply