Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Nedir: Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesiyle birlikte, medya ve iletişim alanında deneyimli insanların yetiştirilmesini sağlayarak aynı zamanda bu kişilerin edindikleri deneyim sayesinde yapacağı profesyonel çalışmalara katkıda bulunmasını amaçlar.

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır. Bunun yanı sıra bu bölümde eğitim görecek öğrenciler sadece sözel puan türünden bu bölümü tercih edebilirler. Bahsi gören bölüm, üniversitelerde İletişim Fakültesinin bünyesinde yer almaktadır.

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dersleri Nelerdir?

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünü tercih ederek eğitim hayatına bu bölümde devam eden öğrenciler, söz konusu bölümde bu sektöre dair her konuda bilgi sahibi olurlar. Bu bölümde eğitimine devam edecek olan öğrencilerin alacakları bazı dersler şu şekildedir:

Radyo ve Televizyona Giriş

Sosyal Bilimlerde Kavramlar

Reklamcılık

Medya Okuryazarlığı

TV Yapım Tasarım

Metin ve Diyalog Yazarlığı

Medya ve İletişim

Görsel Kültür

Video-Kurgu

Senaryo Yazımının Temel İlkeleri

İletişim Kültürü

Medya Tarihi

Ses Yapım Teknikleri

Türk Sineması Tarihi

Film Eleştirisi

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun olarak atılan bireyler, teknik yönden bütün donanımlara sahip, küresel bilgiye ve sosyal sorumluluğu bulunan, yaratıcı ve eleştirel yönü oldukça yüksek olarak kitlesel iletişime fayda sağlarlar.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Nedir?

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, 4 yıllık bir lisans eğitimdir ve 8 dönemlik bir eğitim süreci bulunmaktadır. Bu bölüm bazında eğitim alarak mezun olmaya hak kazanan bireyler, yapım şirketlerinde görev alabilirler. Diğer taraftan görev alabilecekleri yerler arasında televizyon kanalları, basın kuruluşları, reklam ajansları, yayın kuruluşları, içerik üretme ajansları, haber ajansları, gazeteler ve radyo kanalları yer almaktadır. Bunların dışında pek çok özel kurum ve kuruluşlarda basın danışmanlığı, tanıtım birimlerinde medya ve tanıtım sorumlusu şeklinde görev alabilmeleri mümkündür. Ayrıca söz konusu bölüm mezunlarının akademik kariyerlerini sürdürerek gelecek nesillere eğitim verme gibi görevlerde de yer aldıkları bilinmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply