Radyo ve Televizyon Bölümü Nedir: Bulunduğumuz dönemde radyo ve televizyon gibi cihazların günlük hayattaki kullanımı son derece yaygındır. Radyo ve televizyon, bulunduğumuz dönem adına en önemli ve en etkili iletişim araçları hakime gelmiştir. Bu durumun sonucunda da Radyo ve Televizyon Bölümü ortaya çıkmıştır. Radyo ve Televizyon Bölümü, radyo ve televizyon sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda görev alarak, söz konusu kurumlara katkıda bulunacak kişilerin yetiştirilmesini amaçlar. Radyo ve Televizyon Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerde olması gereken özellikler arasında disiplinli, sorumluluk sahibi, iletişim yeteneği güçlü, iletişi, radyo ve televizyon sektörlerine karşı ilgili olmak yer almaktadır.

Radyo ve Televizyon Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Radyo ve Televizyon Bölümünü tercihlerine yazan ve bu bölümde eğitim almaya başlayacak olan öğrenciler, bahsi geçen bu bölümde 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrenciler, sadece sözel puanları ile tercihlerini yazabilir.

Radyo ve Televizyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Radyo ve Televizyon Bölümüne 8 dönem boyunca eğitim görecek olan öğrencilerin alacağı bazı dersler şu şekildedir:

Radyo ve Televizyona Giriş

TV Yapım Tasarım

Medya

Metin ve Diyalog Yazarlığı

Medya ve İletişim

Kültür ve Toplum

Film Kültürü

Kitle İletişim Kuramları

Radyo Program Yapımı

Sinema Tarihi

Radyo ve Televizyon Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Radyo ve Televizyon Bölümünü tercih ederek bu bölümde aldığı eğitimle deneyimli personel haline gelen kişiler, görev aldıkları iş yerlerinde radyo yayın akışı planlama, düzenleme, televizyon yayın akışını planlama ve düzenleme, şeflik, denetleyici ve yöneticilik görevlerini yerine getirirler.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir?

Radyo ve Televizyon Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Radyo ve Televizyon Bölümünden mezun olan bireyler, radyo ve televizyon sektöründe görev alarak pek çok değişik  kurumda iş imkanına sahip olabilmektedir. Bahsi geçen bölümden mezun olan kişilerin görev alabilecekleri yerler arasında medya kuruluşları, televizyon, film ve dizi endüstrisi yer almaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply