Reklamcılık Bölümü Nedir: Reklamcılık, bir ürünü ya da hizmeti kullanıcılara aktarmak amacıyla kullanılan bir iletişim sanatıdır. Reklamcılık Bölümü de tam olarak bu noktada ihtiyaç duyulan deneyimli personellerin sektöre kazanılmasını açamayan bir bölümdür.

Reklamcılık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Reklamcılık alanında görev almak isteyen bireyler, bu sektöre dair tüm bilgileri Reklamcılık Bölümünde aldıkları eğitimle öğrenebilirler. Reklamcılık Bölümünü tercih edecek olan kişiler, söz konusu bölümde 4 yıllık bir lisans eğitimi alarak deneyimli birer personel durumuna gelmektedir. Bu bölümü seçen öğrenciler, sadece tercihlerini sözel puan türünden yapabilmektedir.

Reklamcılık Bölümü Dersleri Nelerdir?

Reklamcılık Bölümünden eğitim almak isteyen ve eğitim tercihini bu bölümden yana kullanmak isteyen öğrencilerin söz konusu bölümde alacakları derslerden bazıları şu şekildedir:

Reklamcılığın Temelleri

Stratejik Planlama

Pazarlama İletişimi

İletişim Tasarımı

Marka Yönetimi

Metin Yazarlığı

Tüketici Davranışı

Pazarlama ve İletişim

Reklam Grafiği

İletişim ve Toplum

İletişim Becerileri

Reklamcılık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Reklamcılık Bölümünü tercih eden ve bu bölümde gördüğü tüm derslerini başarılı şekilde tamamlayan, bununla birlikte de mezun olmak için gerekli olan bütün şartları yerine getiren bireyler, mezun olmaya hak kazanırlar. Mezun olan bireyler, küçük mağazalardan başlayarak büyük firmalara dek bütün işletmelerde, ürünlerini ya da hizmetlerini tüketicilerin karşılarına çıkarmak amacıyla reklam yönetimi yaparlar. Bunun yanı sıra mezun kişiler, herhangi bir reklam kampanyasının bir araya getirilmesinde, satışların yönetilmesinde, sonuçların izlenmesinde ve daha sonra gelecek reklam kampanyasının planlamasında, tasarlanmasında ve reklamlarda kullanılacak olan metinleri yazımında görevlidir.

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir?

Reklamcılık Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Reklamcılık Bölümünden mezun olan bireylerin, önceki dönemlerde matbaa, televizyon ve radyo ile sınırlı kaldığı bilinmekteydi. Daha sonra ise gelişen teknolojideki değişimler sayesinde çevrimiçi medya alanında da bazı fırsatlar ortaya çıktı. Reklam sektörünün, reklam veren firmalardan, reklamları meydana getiren ajanslardan, reklamları bünyesinde bulunduran medyaya dek geniş bir alanı vardır. Reklamcılık Bölümünden mezun olanların görev alabilecekleri alanlar arasında içerik editörlüğü, görsel üretici, pazar araştırmacısı, metin yazarı ve dijital reklam yöneticiliği yer almaktadır.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply