Rektifiye Nedir? 2020 Motor Rektifiye Fiyatları: Bildiğimiz üzere içten yanmalı motorların ömürleri uzun olmaktadır. Normal şartlarda 500-700 bin km gibi bir mesafe için sorun çıkarmadan çalışabilme kapasitesine sahip biçimde üretilen motor bloklarının belli bir zamanın ardından kompresyon kaçırma, yağ yakma gibi problemler çıkardığı görülür. Motor segmanlarında meydana gelen aşınma, pistonlarda hasar ortaya çıkarır ve aracın çalışmasını zor bir hale getirir.

Rektifiye Nedir?

Rektifiye Nedir1
Rektifiye Nedir?

Rektifiye, motorda yer alan ve ömrünü dolduran parçaların talaş bulunduran cihazlar yardımıyla bir takım işlem uygulanarak motorun yeniden sıkıntısız çalışabilmesinin sağlanması, diğer bir ifadeyle yenilenmesidir. Rektifiye işleminin yapıldığı esnada motorda yer alan parçalar değiştirilmez.

Motor Revizyonu Nedir?

Motor Revizyonu Nedir
Motor Revizyonu Nedir?

Motor revizyonu, ömrünü dolduran motorda yer alan piston, krank mili, segman gibi bazı parçaların sıfır olanı ile değişiminin ardından uygulanan onarımdır. Rektifiye ile sık sık birbirine benzetilen motor revizyonu işleminin en belirgin özelliğine baktığımızda ise parçaların sıfır olanıyla değiştirilmesi işlemi olduğunu görürüz. Rektifiye işleminde bu durum farklıdır ve motorda yer alan parçalar değiştirilmeden özel cihazlar kullanılarak onarılır ve daha az bir maliyetle yapılır. Motor revizyonu işleminde işçiliğin daha basit olması ve yeni motorlarda bulunan talaşlama kapasitesinin az olması sebebiyle daha fazla kullanımı yapılmaktadır.

Rektifiye Ne Zaman Yapılır?

Rektifiye Ne Zaman Yapilir
Rektifiye Ne Zaman Yapılır?

-Sözcük anlamına baktığımızda düzeltme anlamını taşıyan rektifiye, araçların yaptığı yağ tüketim değerleri anlamında üretici düzeyinin üstünde olduğu durumlarda yapılır ve bu değer genel olarak 1000 km’de 1 litre yağ tüketimi göz önüne alınarak hesaplanır.

Format Nasıl Atılır

-Motor performansının düştüğü durumlarda yapılmalıdır. Ayrıca revizyona girmesi gereken motorların genel olarak kompresyon işlemi tam yapılamadığı için performansında azalma görülür.

-Motor ilk çalışma esnasında zorlanıyorsa söz konusu işlem uygulanmalıdır. Ancak bu durum yalnız başına bir sebep olmaz. Bu duruma akü gibi parçalar da sebebiyet verebilir.

-Egzoz içerisinden büyük miktarda mavi dumanın çıktığı görülüyorsa rektifiye yapılmalıdır. Bununla birlikte yağ yakma yapan arabalarda mavi dumanın çıkması muhtemeldir.

-Bakımsız kalan parçaların arızalanması sebebiyle triger kayışının kopması da yine rektifiye yapılmasına sebep olan durumlardan bir tanesidir. Diğer taraftan triger kayışı kopmuş ise piston ve subaplar birbirine temas eder ve kullanılamaz hale gelir.

-Motorda yer alan parçaların eskisi gibi yağlanmaması ve yatak sesinin duyulması da rektifiye işleminin yapılmasına sebep olan durumlardan biridir.

2020 Motor Rektifiye Fiyatları Ne Kadar?

2020 Motor Rektifiye Fiyatlari Ne Kadar
2020 Motor Rektifiye Fiyatları Ne Kadar?

En fazla özen gösterilen içten yanmalı motorlar bile devamlı olarak aşınır ve belli bir kullanılma süreleri mevcuttur. Daha önceki bölümde belirtmiş olduğumuz bulguların ardından araç motorunu rektifiye işlemini uygulamaya götürülen araç modeli, motor seviyesi ve bulunulan ile göre farklılık gösteren bir fiyatı vardır. Şayet eski bir araca sahipseniz motorun parçaları rektifiye işlemi ile yeniden aktif duruma getirilirken, modern motorlar için revizyon işlemi de gerekebilmektedir. Bununla birlikte motor revizyonu işleminin işçilik konusu da her mekanda farklı olabilmektedir. Diğer taraftan bu işlemi uygulamayı düşünüyorsanız söz konusu olan parçaları sizin almanız ve maliyeti düşürmeniz mümkün olacaktır.

Vodafone Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Cayma Bedeli Öğrenme

2020 Dizel Motor Rektifiye Fiyatları Ne Kadar?

2020 Dizel Motor Rektifiye Fiyatlari Ne Kadar
2020 Dizel Motor Rektifiye Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde en fazla tercih edilen motorlar arasında yer alan 1.3 Multijet motorunu göz önüne aldığımız zaman tüm parçaların yenilenmesinin 5-7 bin lira arasında, rektifiye işleminin ise 4-5 bin lira arasında tuttuğu bilinmektedir. 2020 model araçların benzinli motorlarına uygulanacak olan rektifiye işleminin ise fiyatlarının ortalama olarak 3-5 bin lira arasında olduğunu söylemek mümkün. Benzinli araçlarda bulunan motor bloklarının hafif oluşu ve daha az parça ile meydana gelmesi fiyat olarak dizel motorlardan daha az olmasını sağlamaktadır.

Motoru Rektifiye Edilmiş Araçlar Satın Alınır Mı?

Motoru Rektifiye Edilmis Araclar Satin Alinir Mi
Motoru Rektifiye Edilmiş Araçlar Satın Alınır Mı?

Motor yenilemesi yapılması, arızaların ortadan kaldırılması ve motorun sıkıntısız çalışması için yapılan işlemdir. Almayı düşündüğünüz arabanın motoruna yapılan her işlemi güvenilen bir servis veya ekspertize göstererek onay aldıktan sonra ve motor rektifiye faturası bulunuyorsa satın alınabilir. Bununla birlikte sıfırlanan bir motoru olan araba alınacağı için söz konusu araç daha çok bir zaman diliminde kullanılacaktır. Fakat, yapılmış olan işlemlerin belgeleri yoksa ve iyi bir işçilik ile yapılmamış işlem varsa bu durum aracı alan kişiye ekstradan problemler çıkarabilir ve yeniden satışı yapılırken büyük miktarda maddi kayıp yaşatabilir. Yani yapılan işlemlerin işinde uzman olan ve belgelenerek teslim edilerek yapılmış olması son derece önemlidir.

Rektifiye İşleminin Ardından Dikkatli Olunması Gereken Şeyler Nelerdir?

Rektifiye Isleminin Ardindan Dikkatli Olunmasi Gereken seyler Nelerdir
Rektifiye Nedir? 2020 Motor Rektifiye Fiyatları 9

Motor yenileme yapılırken bütün hareketli parçaların onarılması ya da değiştirilmesi işlemi uygulanır. Söz konusu parçaların yüzeylerinin birbirine uyum sağlaması, uygun olarak çalışabilmesi amacıyla rodaj ya da diğer bir tabirle alışma zamanı vardır. Rektifiye işleminin ardından dikkat edilmesi gerekenler;

Asus Modem Wireless Kopma Sorunu ve Çözümü

-İşlemin ardından ilk 500 km ani kalkışlar yapmak ve motor bünyesinde yüksek devir yapacak çıkışlar tavsiye edilmez.

-Motorun soğuk olduğu zamanlarda yüksek devir yapmak, yeni yapılan motorlarda silindir ve pistonlarda hasar meydana getirebilir.

-Kesinlikle yağ düzeyini yapılan her 100-200 km’de bir kontrol ettirmek ve olması gerekenden başka bir sorun yaşanıyorsa yol gitmeden servise danışmak gerekmektedir.

Rektifiye Edilmiş Olan Motor Nasıl Tespit Edilir?

Rektifiye Edilmis Olan Motor Nasil Tespit Edilir
Rektifiye Edilmiş Olan Motor Nasıl Tespit Edilir?

Motorda yer alan üst koruma kapağı söküldüğü zaman blok ile bağlantısı olan vidaları, karter vidaları vs. gibi rutin bakımlar esnasında sökülmesi yapılmayan parçalar işleme maruz kalmış ise rektifiye yapılmış olabilmektedir. Özellikle eski model araçlarda kompresyon testi işlemi yaptırarak silindir içinin basıncını ölçtürmek mümkündür. Örnek olarak 500 bin km’de yer alan bir otomobilin motoru fabrikasyon değerine yakın olan bir kompresyon değeri ortaya çıkıyorsa motor yenilenme işlemine maruz kalmış olabilmektedir.

Share.

Çeşitli Forum siteleri ve Blog sitelerinde editörlük yaptıktan sonra Artık Bu blogda uzman olduğum alanlarda yazılar yazmaya başladım. Burada Özellikle Rüya tabirleri konusunda ve diğer konularda araştırıp öğrendiğim alanlarda paylaşımlar yapmak ve öğrendiklerimi daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Leave A Reply